Pierwszy przepis na biszkopt na moim blogu w zdrowszej wersji. Aż sama jestem zdziwiona, ze dopiero teraz taki publikuję. Biszkopt to podstawowe ciasto w moim domu, które wykorzystuję do przygotowania tortów. Tortów piekę wiele, w różnych wersjach – z glutenem, bez glutenu, bez jaj, z jajami i z różnymi kremami, ale zawsze bez cukru. Ten przepis jest moim ulubionym, bo biszkopt z niego zawsze się udaje i jest lekki – idealny do przełożenia każdym rodzajem kremu. Wyjątkowo, jak dla mnie, przepis jest bez dodatku mojej ulubionej czekolady ;-).
Jako miłośniczka porzeczek nie mogłam pominąć przepisu z ich udziałem. Lubię te czerwone jak i czarne. Jeżeli podzielasz moją sympatię do tych owoców to przepis jest dla ciebie. Wybrałam dżem porzeczkowy, który sama przygotowałam. Spokojnie możesz taki dżem kupić. Są firmy, który produkują dżemy bez cukru i z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie. Możesz też użyć innego dżemu, według mnie świetnie się sprawdzi wiśniowy lub powidła śliwkowe.
Dla kogo jest taki przepis? Na pewno dla tych co unikają w swojej diecie glutenu, mleka i cukru. Aczkolwiek nikogo nie dyskryminuję i jeżeli masz tylko chęci na zdrową słodkość to przepis jest Twój 🙂
Biszkopt jaglano – owsiany z czarnymi porzeczkami i kremem waniliowym (bez glutenu, bez cukru, bez mleka)
Ilość porcji to: 20 kawałków Wartość odżywcza i wymienniki 1 kawałka to: WW = 1.65, WBT = 0.49, kcal = 111,35, węglowodany = 16.89g, błonnik = 0.3g, białko = 2.61g, tłuszcz = 4,35g, suma wymienników (WM) = 2.15, w tym procent WBT = 23
Składniki
biszkopt
- 4 jaja (280g)
- ¾ szklanki ksylitolu (110g)
- ½ szklanki (50g) mąki owsianej
- ½ szklanki (70g) mąki jaglanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego
krem
- 3/4 puszki (300g) gęstego mleczka kokosowego schłodzonego przez dobę w lodówce (zawartość ekstraktu z kokosa ok 80%)
- 1 banan (ok 120g)
- 2 łyżeczki agaru lub żelatyny
- 2 łyżki (20g) ksylitolu
- ½ laski wanilii
- 1 słoik (400g) dżemu z czarnej porzeczki bez cukru
Dodatki
- ½ szklanki wody wymieszanej z 2 łyżkami soku z cytryny
- garść świeżych porzeczek
Wykonanie
Ciasto
- Żółtka oddziel od białek.
- Białka ubij na sztywną pianę.
- Dodawaj porcjami (po łyżce) ksylitolu i nadal ubijaj.
- Dodaj żółtka i wymieszaj.
- Przesiej mąki z proszkiem do pieczenia i dodaj do piany z białek – wymieszaj.
- Na koniec dodaj ekstrakt z wanilii, wymieszaj.
- Przelej do formy wyłożonej papierem do pieczenia.
- Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i piecz przez ok 30 minut. Program pieczenia góra-dół, bez termoobiegu.
Krem
- Żelatynę rozpuść w kilku łyżkach gorącej wody. W przypadku agaru do 3-4 łyżek gorącej wody wsyp agar i na małym ogniu mieszaj przez ok 2 minuty do rozpuszczenia agaru. Odstaw.
- Banana zmiksuj.
- Mleczko kokosowe ubij.
- Do bitego mleczka dodaj zmiksowanego banan, ziarenka z laski wanilii, ksylitol oraz agar lub żelatynę. Wymieszaj całość i wstaw do lodówki do schłodzenia.
Wykończenie
- Upieczone i ostudzone ciasto nasącz wodą z cytryną.
- Na nasączone ciasto wyłóż dżem porzeczkowy.
- Na dżem wyłóż krem, udekoruj świeżymi porzeczkami i wstaw na kilka godzin do lodówki do schłodzenia masy.
Porady 1. Dżem porzeczkowy możesz zastąpić galaretką porzeczkową. Możesz ją przygotować w bardzo prosty sposób – szklankę soku porzeczkowego zagotować, dodać 2 łyżeczki agaru i gotować jeszcze przez ok 2 minuty – wstawić do lodówki do lekkiego stężenia. Jeżeli użyjesz żelatyny – to dodaj ją do gorącego soku i mieszaj do rozpuszczenia. Również wstaw do lodówki do stężenia. 3. Gotowe ciasto przechowuj maksymalnie 2-3 dni w lodówce ze względu krem i obecność świeżych owoców (banan i porzeczek). 4. Mleczko kokosowe wybierz koniecznie o dużej zawartości ekstraktu z kokosa, minimum 80%. Uzyskasz gęste mleczko, z którego przygotujesz gęsty krem.
Mam nietolerancję na białko jaja. Żółtko mogę jeść. Czy mogę dodać więcej żółtek zamiast całych jaj?
Białka jaja nie da się w tym przepisie zastąpić większą ilością żółtek. Podstawą tego ciasta jest białko z jaj, na którym powstaje cała struktura ciasta. Bez piany z białek będzie to cienki placek typu ciasto piaskowe. Możesz zastąpić białko jaja wodą z ciecierzycy i ją ubić na pianę. Woda z ciecierzycy, z której powstaje piana nazywa się aquafaba.
Pyszne ciacho. U nas jemy na śnaidanie 🙂
Białka można zamienić na aquafabę, a zamiast żółtek dać kurkumę i będzie wersja wegańska <3 Super przepis 🙂