Ciasto z czekoladą i sezonowymi owocami jest dobre na pogodę i na niepogodę. Wytrawne, „słodzone” czekoladą ze stewią smakuje lepiej od klasycznej wersji z cukrem i mąką pszenną. Eksperymentalnie przygotowałam je z mąki gryczanej, która „sprawdziła” się tutaj idealnie. Ciasto okazało się puszyste, miękkie i mocno jagodowe. Połączenie czekolady i jagód bezbłędnie dobre i zawsze się sprawdza. Keks w wersji bez glutenu, bez mleka i bez dodatku cukru, ale nadal smaczny i zdrowo – słodki.
Keks przygotowałam z dodatkiem rozpuszczonej czekolady, ale nie jest to brownie (czytaj – nie jest to zakalec 😉 ). Według mnie i mojego cukrzyka ciasto jest delikatnie słodkie, wręcz wytrawne bo słodzone tylko czekoladą z dodatkiem stewii. Świetne ciasto do kawy czy mocnej herbaty. Jeżeli lubisz słodsze wypieki to dodaj ksylitol lub erytrol w ilości 2-3 łyżek. Ewentualnie polej ciasto dodatkową porcją rozpuszczonej gorzkiej czekolady ze stewią czy innym zamiennikiem cukru lub posyp pudrem z ksylitolu lub erytolu. Wówczas uzyskasz zdecydowanie słodki wypiek.
Wersja wegańska lub dla alergika
Jaja zastąp 2 łyżkami zmielonego siemienia lnianego. Siemię zalej 1/2 szklanki gorącej wody, pozostaw na ok 15 minut, następnie dodaj do ciasta.
Na blogu umieściłam wiele jagodowych przepisów. Po więcej jagodowych inspiracji zapraszam Cię serdecznie TUTAJ. Natomiast po pozostałą część przepisów na zdrowe słodkości bez glutenu TUTAJ.
Gryczany keks z czekoladą i jagodami (bez cukru, glutenu i mleka)
Ilość porcji to: 18 kawałków Wartość odżywcza i wymienniki 1 kawałka: Suma wymienników (WM) = 1.81, w tym procent WBT = 36, WW = 1.15, WBT = 0.65, kcal = 103.33, węglowodany = 208.8g, błonnik = 0.9g, białko = 30g, tłuszcz = 117.3g
Składniki
- 2 jaja (100g)
- 6 łyżek wody
- 150g mąki gryczanej (9 łyżek)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- ½ łyżeczki soli np. różowej
- 100g czekolady gorzkiej bez cukru i mleka (u mnie słodzona stewią)
- 70ml (1/3 szklanki) napoju („mleka”) roślinnego
- ziarenka z ½ laski wanilii
- 60g oleju kokosowego (3 łyżki)
- 25g mąki ziemniaczanej (1 czubata łyżka)
- 1 pełna szklanka (200g) świeżych jagód
- opcjonalnie 2-3 łyżki ksylitolu lub erytrolu
Wykonanie
- Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej z dodatkiem oleju kokosowego. Dodaj napój roślinny, wodę.
- W osobnej misce wymieszaj mąki, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, sól.
- Do suchych składników wlej mokre składniki, wymieszaj. Dodaj jaja i ziarenka wanilii.
- Na koniec dodaj jagody.
- Foremkę o wymiarach 24 x 8 x 8 cm wyłóż papierem do pieczenia. Przelej masę do przygotowanej formy i wyrównaj wierzch.
- Piecz przez 30 minut w temperaturze 180 st. C. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 130 st. C i piecz jeszcze 35-45 minut. Sprawdź szpikulcem lub drewnianym patyczkiem (np. takim do sushi) czy ciasto jest gotowe. Jeżeli ciasto po tym czasie będzie nadal mokre to piecz je jeszcze ok 10 minut. Pozostaw do wystudzenia w formie.
- Ciasto możesz polać rozpuszczoną czekoladą lub posyp pudrem z ksylitolu/erytrolu.
Porady 1. Ciasto najlepiej smakuje na drugi dzień. 2. Jagody z powodzeniem możesz zastąpić np. borówkami lub czarnymi porzeczkami. Jeżeli użyjesz porzeczek koniecznie dodaj do ciasta ksylitol lub erytrol. 3. Jeżeli nie unikasz mleka ani przetworów mlecznych, to napój roślinny możesz zastąpić mlekiem, a olej kokosowy masłem. 4. Dla wegan - jaja zastąp 2 łyżkami zmielonego siemienia lnianego. Siemię zalej 1/2 szklanki gorącej wody, pozostaw na ok 15 minut, następnie dodaj do ciasta.
Zrobiłam, ale niestety bardzo mocno wyczuwalny smak maki gryczanej. Czy można następnym razem zastąpić jaglana i jeśli tak to w jakiej granaturze?
Jakiej użyłaś mąki – palonej, czy niepalonej? Bo to może mieć znaczenie. Ciasto przygotowane z mąki palonej będzie miało wyraźny smak. Z mąki jaglanej nie robiłam tego przepisu i trudno mi „strzelać” porcje, jak przetestuję to doradzę :-).
Czekolada to cukier mleko i kakao wiec przepis nie jest bez cukru i mleka, to dość ważne dla alergików… lepiej dodać kakao i śmietankę bez laktozy…pozdrawiam
Tutaj została użyta czekolada bez cukru i mleka – widocznie nie jest to oczywiste. Każda czekolada, którą używam w przepisach na blogu nie zawiera mleka ani cukru. Alergikiem można być na wiele składników, nie tylko na mleko, kakao. Jeżeli jest się alergikiem na białko mleka to śmietanka bez laktozy jest złym produktem. Jeżeli z przepisu korzysta osoba, która ma nietolerancję na laktozę to wystarczy szukać produktów bez tego składnika. W przypadku alergii na białko mleka niestety wykluczenie tylko laktozy nie rozwiązuje problemu. pozdrawiam