Ciecierzyca zadomowiła się w mojej kuchni dawno temu. Nawet nie pamiętam kiedy to było i co wtedy jadłam. Pamiętam, że było smaczne. Moją ulubioną potrawą z ciecierzycy (czyli cieciorki) jest hummus. Zakochałam się w tej paście od pierwszego kęsa. Lubię eksperymentować z połączeniami smaków, dlatego dzisiaj na talerzu rządzi humus z orzechami.
Ciecierzyca, inaczej cieciorka to warzywo, które warto mieć w swojej kuchni. Można z niej wyczarować wiele fantastycznych dań. Od smarowideł na kanapki, ciepłych dań (np. zup, curry), po pieczywo, ciasta i bezy z wody po jej gotowaniu. Ciecierzyca nie zawiera glutenu i mogą ją jeść z powodzeniem osoby, które muszą lub chcą być na diecie bezglutenowej. Produkowana jest z niej mąka, która znajduje szerokie zastosowanie w kuchni.
Informacja ważna dla diabetyków. Możecie jeść ciecierzycę bez większych oporów, jej indeks glikemiczny to 30, czyli niski.
Z czym jeść humus?
Świetnie smakuje z grzankami z awokado, fajnie komponuje się z bułką pełnoziarnistą i pomidorem. Można go traktować jak dip i maczać w nim kawałki warzyw, np. seler naciowy, paprykę czy ogórka zielonego.
Humus z orzechami
Ilość porcji to: 4 Całość (4 porcje) to: WW = 0.2, WBT = 4.3, kcal = 523, węglowodany = 5.2g, błonnik = 2.8g, białko = 14.9g, tłuszcz = 41.5g, suma wymienników (WM) = 4.6, w tym procent WBT = 95 Jedna porcja, czyli 1 łyżka to: WW = 0,075, WBT = 1.07, kcal = 130.75, węglowodany = 1.3g, błonnika = 0.7g, białko = 3.72g, tłuszcz = 10.37g, suma wymienników (WM) = 1.15, w tym procent WBT = 23.75
Składniki
- 50g suchej ciecierzycy (cieciorki) (3,5 łyżki)
- 2 łyżki oliwy (20ml)
- 2 łyżki wody
- 2 łyżka orzechów laskowych (30g)
- sól
- pieprz
- kumin
- łyżka soku z cytryny
Wykonanie:
- Ciecierzycę namoczyć w zimnej wodzie i zostawić na 8-10 godzin.
- Ugotować w tej samej wodzie, w której się moczyła, odcedzić zostawiając 2 łyżki wody z gotowania.
- Do ciecierzycy dodać olej, sól, pieprz, kumin, sok z cytryny, orzechy i całość zmiksować.
- Jeżeli pasta jest za gęsta dodać trochę wody.