Koktajl malinowo – jeżynowy

Koktajl malinowo - jeżynowy
drukuj

Wrzesień to mój ulubiony miesiąc w roku (nie tylko ze względu na moje urodziny ;-)). Uwielbiam ten czas kiedy jest ciepło, ale nie gorąco, kiedy są chłodne wieczory i poranki, które usprawiedliwiają ochotę na zjedzenie pysznych słodkości. Za pyszne warzywa korzeniowe, za aromatyczne owoce, za obiady na bazie kasz, za słodkie podwieczorki, za ciepłą herbatę z miodem i cytryną do śniadania…Ech mogłabym wymieniać bez końca :-). Dzisiejsza pogoda zainspirowała mnie do przygotowania koktajlu malinowo – jeżynowego, oczywiście w wersji bez dodatku cukru. Ten koktajl to nie tylko strzał w dziesiątkę, ale też „zastrzyk” witamin i minerałów.

Uwielbiam wrzesień za jeżyny i malin. W tym miesiącu jest ich na straganach pod dostatkiem. Nic tylko jeść je garściami. Są aromatyczne, soczyste, słodko-kwaśne i pełne cennych witamin i minerałów.  Idealnie uzupełniają się smakowo.

U mnie w domu te pyszne owoce zjadamy na bieżąco. Po pierwsze bo bardzo je lubimy, po drugie bo szybko się psuja, a my nie lubimy marnować żywności. Dobrym sposobem na cieszenie się malinami i jeżynami również poza sezonem jest ich mrożenie lub przerabianie na dżemy.  Do jesiennego czy zimowego śniadania wystarczy dodać kilka malin czy jeżyn, a od razu zrobi się przyjemniej i smaczniej. Już widzę oczami wyobraźni jak jem owsiankę z malinami na ciepło.

koktajl 3.jpg ciecie

Jeżyny i maliny smakują dobrze w wersji na ciepło i na zimno.  Oczywiście najlepiej jeść je bez obróbki cieplnej, dostarczają wtedy najwięcej witamin. Ja lubię je w wersji na surowo, jak i na ciepło i nie tylko w cieście ;-). Bardzo fajnie sprawdzają się w koktajlach na ciepło, jako dodatek do naleśników, kasz, owsianek czy domowych budyni. Doprawienie ich korzennymi przyprawami typu imbir, cynamon, goździki sprawia, że każda potrawa zyskuje właściwości rozgrzewające organizm.

Taki koktajl mogę wypić osoby, które stosują dietę niskokaloryczną, bezmleczną, bezglutenową, wegańską, wegetariańską, ale przede wszystkim każda osoba, która stawia na zdrowe odżywianie.

Koktajl malinowo – jeżynowy

Ilość to 450ml, czyli dwie porcje

Wartość odżywcza i wymienniki 1 porcji, czyli dla 225ml to:

WW = 2.3, WBT = 0.4, kcal = 141.2, węglowodany z błonnikiem = 30.7g, błonnik = 7.65g, białko = 5.0g, tłuszcz = 2.4g, suma wymienników (WM) = 2.7, w tym procent WBT = 15

Składniki

  • ½ szklanki (ok 70g) jeżyn
  • 1 szklanka (ok 120g) malin
  • 1 duży banan (ok 150g)
  • 1 szklanka (200ml) „napoju” roślinnego bez dodatku cukru (u mnie migdałowy)
  • 1-2 łyżki soku z cytryny

Wykonanie

  1. Owoce umyć, banana pokroić w mniejsze kawałki
  2. Wszystkie składniki przełożyć do wysokiego naczynia i zmiksować.
  3. Najlepiej wypić od razu, bo koktajl może stracić kolor z pięknego fioletowego na szary (efekt utleniania)
Porady

1. Napój roślinny można zastąpić mlekiem, jogurtem, kefirem czy maślanką.

2. Tę wersję koktajlu można przygotować na zimno, czyli wykorzystać mrożone owoce, powstaje namiastka sorbetu.

3. Można też przygotować ciepłą wersję koktajlu, jeżeli chcemy pić go w zimie. Wszystkie składniki przełóż do rondelka, podgrzej lub krótko zagotuj, zmiksuj i gotowe. Pyszny i ciepły koktajl. Dodając do niego szczyptę imbiru lub cynamonu sprawisz, że będzie miał właściwości rozgrzewające.

Koktajl malinowo - jeżynowy
Koktajl malinowo – jeżynowy z zatopioną maliną…ups 😉

3 przemyślenia nt. „Koktajl malinowo – jeżynowy

    1. Napój roślinny to tzw „mleko” roślinne. Określenie mleko, może odnosić się tylko do produktu pochodzącego od zwierząt. Stąd producenci żywności do „mlek” roślinnych używają nazwę napoje roślinne. Na rynku jest duży wybór „napojów” roślinnych: ryżowe, kokosowe, migdałowe, jaglane, konopne, owsiane, z orzechów laskowych, migdałowe..itp. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

[related_post themes="flat" id="1345"]