Orkiszowe paszteciki z kapustą i grzybami

Orkiszowe paszteciki z kapustą i grzybami
drukuj

Paszteciki z grzybami moja rodzina lubi tak samo jak pierogi z kapustą i grzybami.  W okresie świątecznym smakują najlepiej. Podane do barszczu czerwonego na zakwasie są jak wisienka na torcie.

Dzisiaj podaję na tacy przepis na paszteciki z mąki orkiszowej z pełnego przemiału. Co to oznacza? Producent pozostawił w mące dużą ilość okrywy owocowo – nasiennej (łuski, w której ukryte jest ziarenko zboża) bogatej w błonnik, witaminy z grupy B, żelazo, potas, wapń, cynk. Orkisz zawiera rodanid, substancję, która wykazuje właściwości przeciwbakteryjne.  W okresie jesienno – zimowym wypieki z mąki orkiszowej nabierają szczególnego znaczenia w diecie każdej osoby dbającej o zdrowie.

Dla osób chorujących na cukrzycę orkisz ułatwia kontrolę stężenia glukozy we krwi. Po spożyciu produktów zawierających mąkę orkiszową, wzrost stężenia glukozy we krwi jest powolny, czyli taki jaki powinien być :-).

Orkiszowe paszteciki z kapustą i grzybami

Ilość pasztecików: 17

Jeden pasztecik to: WW =0,75, WBT = 0,32, kcal – 64,53, węglowodany = 8,66g, błonnik = 1,15g, białko = 1,91g, tłuszcz = 2,67g
Suma wymienników (WM) = 1,10, w tym WBT = 1,76

Składniki

ciasto

  • 200g mąki orkiszowej typu 2000 (1 i 3/4 szklanki)
  • 1/3 kostki świeżych drożdży
  • 4-5 łyżek cieplej wody do drożdży
  • 3 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 3/4 szklanki wody

 

farsz

  • 200 kiszonej kapusty
  • 10g suszonych prawdziwków (namoczyć w wodzie na ok 8-10 godzin) – garść
  • 1/2 cebuli (ok 50g)
  • 1 łyżka oleju lub oliwy z oliwek
  • sól
  • pieprz

Wykonanie

  1. Drożdże pokruszyć do miseczki, wlać ciepłą (nie gorącą) wodę, dodać cukier. Wymieszać. Do osobnej miseczki wlać mocno ciepłą wodę i wstawić do niej miseczkę z drożdżami. Odstawić na bok.
  2. Mąkę wymieszać z solą, olejem, wlać wyrośnięte drożdże. Wyrabiać do momentu aż ciasto się połączy i będzie elastyczne. Odstawić w ciepłe miejsce, przykryć ściereczką i poczekać aż podwoi swoja objętość.
  3. Kapustę pokroić, przełożyć do garnka, wlać 1/2 szklanki wody i gotować do miękkości ok 15-20 minut na wolnym ogniu.
  4. Namoczone grzyby ugotować, odcedzić i bardzo drobno posiekać lub zmielić.
  5. Cebulkę pokroić w kostkę. Podsmażyć na rozgrzanej oliwie.
  6. Kapustę mocno odcisnąć, pokroić jeżeli wcześniej tego nie zrobiliśmy, przełożyć do miski, dodać grzyby, cebulkę, sól, pieprz i wymieszać.
  7. Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę wysmarowaną olejem lub posypaną delikatnie mąką orkiszową. Rozwałkować na grubość ok 45-50cm, a szerokość ok 15cm. Rozłożyć farsz, zachowując ok 2 cm wolnego miejsca. Dłuższy brzeg zwijać w rulon (jak struclę), zlepić na końcu. Pokroić w poprzek na kawałki o szerokości ok 3-4 cm. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć paszteciki w odległości ok 3 cm, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st C i piec ok 20-25 minut.
Porady
1. Jeżeli lubicie mniej kwaśne paszteciki, kapustę kiszoną przed gotowanie przepłuczcie kilka razy w zimnej wodzie
2. Prawdziwki można zastąpić pieczarkami. 
3. Kupując kapustę kiszoną zwróćcie uwagę na skład, czy nie zawiera dodatku octu. Jeżeli zawiera, to oznacza, że nie przeszła pożądanego procesu fermentacji, tylko została sztucznie zakwaszona.

6 przemyśleń nt. „Orkiszowe paszteciki z kapustą i grzybami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[related_post themes="flat" id="534"]