Koniec sierpnia do idealny czas na słodkie wypieki z udziałem dyni. W moim menu dynia pojawiła się dość niedawno, ok 5-6 lat temu. Na tyle mocno ją polubiłam, że z każdym rokiem poszerzam repertuar dyniowych potraw, zarówno na słodko, jak i na słono. W tym roku poszalałam, bo już w sierpniu przygotowałam dla siebie i domowników pierogi z ciasta dyniowego na słodko i słono, dyniowe bułeczki cynamonowe, dyniowe ciasto drożdżowe z farszem orzechowym do odrywania, korzenny syrop dniowy do kawy. Bazą do ich przygotowania było puree z dyni pieczonej. Zapamiętaj ten przepis bo już niedługo będzie Ci potrzebny.
Lubię dynię za naturalną słodycz. Lubie za to, że nadaje wszystkim potrawom i wypiekom charakterystyczny smak, kto jadł ten wie. Dynia po upieczeniu staje się przyjemnie kremowa. Oczywiście jest to zaleta, bo zupy z jej dodatkiem stają się aksamitne, ciasta wilgotne, sosy naturalnie gęste, kawy sycące.
Późne lato, cała jesień i zima to dobry czas na „czarowanie” pysznych dań z dynią w roli głównej. W sezonie na dynię, czyli teraz przygotowuj z niej pyszne dania, rób zapasy w formie syropów, dżemów, marynuj. Jak dysponujesz dużym zamrażalnikiem, to przechowuj w nim puree z pieczonej dyni – przyda się do przygotowania rozgrzewającej zupy czy dyniowej kawy latte.
Puree z pieczonej dyni
Ilość to ok 5 szklanek, po 200g Wartość odżywcza i wymienniki 1 szklanka, czyli 200g to: WW = 0.98, WBT = 0.52, kcal = 91.2, węglowodany z błonnikiem = 15.4g, błonnik = 5.6g, białko = 2.6, tłuszcz = 4.58g, suma wymienników (WM) = 1.5, w tym procent WBT = 35 1 łyżka, czyli 25 g to: WW = 0.12, WBT = 0.06, kcal = 11.12, węglowodany z błonnikiem = 1.88g, błonnik = 0.68g, białko = 0.32, tłuszcz = 0.11g, suma wymienników (WM) = 0.18, w tym procent WBT = 35
Składniki
- dynia hakkaido lub piżmowa (ok 1kg)
- 2 łyżki (20g) oleju kokosowego lub oliwy
Wykonanie
- Dynię umyj, nie obieraj ze skóry, pokrój na kawałki.
- Rozgrzej piekarnik do 200 st. C bez termoobiegu.
- Rozłóż dynię na dużej blasze, wyłożonej papierem do pieczenia. Skrop oliwą lub posmaruj olejem kokosowym.
- Piecz ok 30 minut.
- Po ostudzeniu obierz ze skóry i zmiksuj.
- Puree z pieczonej dyni możesz przechowywać kilka dni w lodówce lub przełożyć do woreczków i zamrozić.
Porady 1. Czas pieczenia dyni uzależniony jest od wielkości dyni, dlatego po 20 minutach pieczenia sprawdź czy dynia jest już miękka. 2. Do przygotowania puree z pieczonej dyni wybieraj dynie o mniej wodnistym miąższu, czyli hakkaido czy dynię piżmową.
Musi być przepyszne! Na pewno wypróbuję 🙂 <3
Oj, tak jest pyszne :-). Polecam 🙂