Razowe bułeczki z malinami i jeżynami (bez cukru i bez mleka)

Razowe bułki bez cukru
drukuj

Przyszedł wrzesień i zapragnęłam wypieków z malinami i jeżynami. Uwielbiam późne maliny – są słodkie i bardzo aromatyczne. W połączeniu z jeżynami stanowią świetny duet w zdrowo -słodkich wypiekach. W orkiszowych bułeczkach”odnajdują” się pierwszorzędnie i nie sposób nie zakochać się w nich od pierwszego kęsa.  Takie bułki sprawdzą się świetnie na II śniadanie do szkoły czy pracy, jak również na słodki podwieczorek.

We wrześniu takimi wypiekami przypominam sobie smaki ciepłego lata. Ta część malin i jeżyn wykorzystana przeze mnie w bułeczkach to ostatnia porcja, której nie umieściłam jeszcze w zamrażarce ani w przetworach. Cały rok korzystam z tego co daje natura, czyli na bieżąco zjadam się sezonowymi owocami i warzywami, ale również  trochę przetwarzam na zimowe dni. Konfitura z malin czy jeżyny w syropie to moje sprawdzone przetwory, po które z przyjemnością sięgam w jesienne i zimowe dni.

Orkiszowe bułeczki z malinami i jeżynami bez cukru i mleka
Orkiszowe bułeczki z malinami i jeżynami bez cukru i mleka

Szczęśliwie świeżymi  malinami i jeżynami jeszcze chwile będę się delektować, dlatego nie rozpaczam z powodu końca wakacji.

Maliny i jeżyny są wdzięcznymi owocami do mrożenia. Przechowuję je w zamrażarce zarówno w trakcie sezonu – kiedy nie uda mi się wszystkich wykorzystać, jak i poza sezonem. Mam nadzieję, że Ty również korzystasz z tej prostej i wygodnej formy przechowywania ulubionych smaków lata i jesieni.

Dzisiejszy przepis na bułeczki zawiera jaja, ale nadal jest bez cukru jak i mleka. Jeżeli poszukujesz przepisu na wegańskie bułeczki to zapraszam Cię TU po orkiszowe jagodzianki lub TU po przepis na orkiszowe bułeczki cynamonowe.  Oba przepisy idealnie wpisują się we wrześniowe klimaty.

Razowe bułeczki z malinami i jeżynami

(bez cukru i bez mleka)

Ilość porcji to: 14 bułeczek

Wartość odżywcza i wymienniki 1 bułeczki to:

WW = 2.13, WBT = 0.78, kcal = 164.07, węglowodany = 24.1g, błonnik = 2.73g, białko = 5.27g, tłuszcz = 6.29g, suma wymienników (WM) = 2.91, w tym proces WBT = 27,

Miara szklanki = 200ml

Składniki

bułeczki

  • 3,5 szklanki mąki orkiszowej razowej ok 350g
  • 1 opakowanie (7g) suchych drożdży
  • 2 jaja (130g)
  • niepełna szklanka (ok 170ml) „mleka” roślinnego
  • ¼ szklanki (50g) ksylitolu
  • 1/4 szklanki (ok 50g) rozpuszczonego oleju kokosowego
  • szczypta soli

nadzienie

  • 2 garście malin (130g)
  • 1 garść jeżyn (65g)
  • 1 łyżka ksylitolu

kruszonka

  • 2 łyżki (30g) mąki orkiszowej razowej
  • 1,5 łyżki (15g) ksylitolu
  • 1 łyżka (15g) oleju kokosowego

Wykonanie

  1. Połowę porcji „mleka” roślinnego podgrzej do temperatury maksymalnie 40 st C.  Płyn powinien być ciepły, ale nie gorący, aby drożdże ładnie wyrosły.
  2. Do miseczki wlej ciepłe „mleko” roślinne, wsyp drożdże i 1 łyżkę mąki z puli mąki odmierzonej do przygotowania bułeczek. Wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok 15-20 minut.
  3. Do dużej miski wsyp mąkę, szczyptę soli.
  4. W ciepłym mleku rozpuść ksylitol.
  5. Do osobnej miski wlej rozpuszczony olej kokosowy, wbij jaja, wlej resztę „mleka” roślinnego z ksylitolem i wszystko dokładnie wymieszaj.
  6. Mokre składniki przelej do suchych, dodaj wyrośnięty zaczyn z drożdży i wyrabiaj ok 10-15 minut do uzyskania lśniącego i gładkiego ciasta.
  7. Ciasto przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw na ok 1-1.5 godziny do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
  8. Maliny i jeżyny wymieszaj z 1 łyżką ksylitolu.
  9. Wyrośnięte ciasto podziel na 14 kawałków. Z każdego kawałka uformuj kulkę, spłaszcz ją, zrób dołek i włóż kilka malin i jeżyn. Czynność powtórz 14 razy.
  10. Kruszonka: do miski wsyp mąkę, ksylitol, dodaj mąkę i ręką wyrabiaj do momentu uzyskania efektu pokruszonego ciasta. Kruszonką posyp bułeczki.
  11. Bułeczki ponownie odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok 10-15 minut.
  12. Piekarnik rozgrzej do 180 st C, program pieczenia góra-dół bez termoobiegu.
  13. Piecz bułeczki ok 20-25 minut. Jeżeli będą się zbyt szybko rumienić przykryj je papierem do pieczenia lub folią aluminiową.
Porady

1. Jeżeli pierwszy raz pieczesz bułeczki z mąki razowej, zerknij TU po więcej porady, aby wypieki się udały

2. Bułeczki najsmaczniejsze są świeże, zaraz po upieczeniu, po jednym dniu też są ok. Wypieki z mąki  razowej dość szybko czerstwieją – aby uniknąć tego procesu zjedź je wszystkie od razu – żartuję nie rób tego! Pozostałe bułeczki możesz śmiało zamrozić, po odmrożeniu będą równie smaczne.

3. Owoce możesz użyć dowolnie inne, np. gruszki z cynamonem, świeże śliwki z kardamonem czy brzoskwinie z dodatkiem wanilii – wybór owoców zależy od twoich preferencji.

4. Takie bułki śmiało możesz upiec poza sezonem, korzystając z mrożonych owoców, których nie musisz przed przygotowaniem rozmrażać.

 

Razowe bułeczki z malinami i jeżynami bez cukru i mleka
Razowe bułeczki z malinami i jeżynami bez cukru i mleka

Zapisz

Zapisz

4 przemyślenia nt. „Razowe bułeczki z malinami i jeżynami (bez cukru i bez mleka)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

[related_post themes="flat" id="2287"]