Mój sposób na lepsze samopoczucie w pochmurne dni to koktajl z porządną porcją witamin i minerałów. Koktajli kryje w sobie kremowe awokado, słodkiego banan, kwaśne kiwi, słodko-kwaśny sok jabłkowy. Odżywia i syci, co nie jest bez znaczenia dla organizmu „zmęczonego” zimowym jedzeniem. Koktajl dostarcza dużej ilości witamin i składników mineralnych, których każdy z nas potrzebuje. Szczególnie teraz, gdy czekamy na pierwsze smaczne warzywa i owoce. Dodatkowo jest w 100% wegański, ale miłośnicy mleka czy mlecznych smaków mogą zastąpić sok np. mlekiem 2% lub roślinnym.
Przy wyborze mleka roślinnego zawsze polecam czytanie etykiet, aby nie kupić kota w worku. Bardzo często mleka roślinne są słodzone cukrem, syropami czy maltodeksytryną.
W dzisiejszym przepisie na koktajl skupiłam się na dwóch składnikach, czyli awokado i młodym jęczmieniu. Odżywcze produkty, które warto włączyć do diety na wiosnę.
Awokado to owoc, trochę nietypowy bo niesłodki, a do tego z dużą zawartością tłuszczu (ok 20-30%). Pokochałam ten owoc ze względu na wartość odżywczą i uniwersalność zastosowań. Awokado to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, C i A, z grupy B, potasu, kwasu foliowego (ważny dla przyszłych mam). Można go jeść na słodko i słono, dodawać do ciast, do zupy, serwować na ciepło i zimno. Jeżeli kupisz twarde awokado, to zwiń je w papier i odstaw na 2-3 dni np. na parapet – dojrzeje i będzie miękkie
Młody jęczmień to źródło witaminy C, E, beat-karoteny, cynku, magnezu, wapnia, żelaza. To produkt, który zawiera przede wszystkim dużo przeciwutleniaczy, dzięki temu wykazuję właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe oraz przeciwwirusowe. Reguluje równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Ponadto młody jęczmień to źródło błonnika rozpuszczalnego, który obniża stężenie cholesterolu. Zawiera też frakcje błonnika nierozpuszczalnego, który reguluje pracę układu pokarmowego.
Zapraszam Cię serdecznie po więcej przepisów na zdrowo-słodkie koktajle. Znajdziesz je TUTAJ.
Zielony koktajl z młodym jęczmieniem
(bez cukru, bez mleka, wegański)
Ilość to: 2 porcje Wartość odżywcza i wymienniki 1 porcji: WW = 5.2, WBT = 1.4, kcal = 399.5, węglowodany = 61.25g, błonnik = 7.2g, białko = 4.05g, tłuszcz = 13.75g Suma wymienników (WM) = 6.8, w tym procent WBT = 21
Składniki
- 1 awokado (140g)
- 2 łyżeczki (10g) młodego jęczmienia
- 1 szklanka (200ml) soku jabłkowego
- 2 banany (250g)
- 2 kiwi (150g)
- sok wyciśnięty z 1/2 cytryny (50ml)
Do dekoracji
- 1 łyżka (6g) wiórków kokosowych
- ½ granatu (70g)
- garść jagód i lub jeżyny (50g) do dekoracji
Wykonanie
- Wszystkie składniki zmiksować.
- Przelać do miseczek, udekorować ziarenkami granatu, wiórkami kokosowymi, jagodami lub jeżynami.
- Schłodzić.
Porady 1. Koktajl w gorące dni koniecznie wstaw do lodówki, będzie odżywiał i orzeźwiał. 2. Możesz też przygotować wersję sorbetową. Wystarczy banana i kiwi pokroić w kawałki i wstawić na ok pól godziny do zamrażarki. Następnie zmiksować wszystkie składniki i cieszyć się smakiem chłodnego zdrowo-słodkiego deseru. 3. Sok jabłkowy możesz zastąpić dowolnie innym sokiem, ewentualnie mlekiem czy jogurtem (te roślinne wersje też są ok). 4. Do koktajlu nie dodawałam przypraw, ale myślę, że spokojnie możesz dodać imbir, kurkumę czy cynamon. Wanilia też się dobrze "odnajdzie" w takiem połączeniu smaków i kolorów.
___________________________________________________________________________
Cześć, jestem Ania. Witam Cię w świecie zdrowych słodkości 🙂
Z wykształcenia i zamiłowania jestem dietetykiem, specjalistą ds żywienia człowieka.
Ukończyłam studia magisterskie i inżynierskie na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie oraz podyplomowe Studium Pedagogiczne SGGW w Warszawie.
Od ponad 12 lat dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem dietetycznym, a od 5 lat także doświadczeniem kulinarnym na blogu www.napolslodko.com.
Specjalizuję się w konsultacjach i planowaniu indywidualnych zaleceń i diet dla:
- osób z nadwagą i otyłością
- chorujących na cukrzycę typ 1 i 2
- osób z alergiami, nietolerancjami pokarmowymi
- zmagających się z problemem insulinooporności, hipoglikemii reaktywnej
- chorujących na Hashimoto, niedoczynność i nadczynność tarczycy
- kobiet w ciąży i karmiącymi piersią
- osób aktywnych fizycznie
- dzieci oraz dorosłych
Prywatnie jestem mamą małej alergiczki, żoną cukrzyka typ 1. Jestem miłośniczką zdrowej kuchni na codzień i kulinarnych szaleństw od święta. W wolnym czasie czytam kryminały i biegam 🙂
Jeżeli chcesz się umówić na konsultację online lub stacjonarnie w Warszawie w Alergo med przy ul.Lanciego 12 to napisz do mnie:
anna@napolslodko.com 🙂
Zapraszam do kontaktu
Anna Englisz