Jak regularnie trenować – 10 porad

Na sportowo
drukuj

Samym jedzeniem człowiek nie żyje :-). Czasami też biega.  W ten deszczowy dzień przesyłam zdjęcie ze słonecznego, biegowego poranku sprzed 2 dni. Takich ładnych poranków do biegania w ostatnim roku miałam wiele. Nie raz, nie dwa zdarzyło mi się biegać jak padał deszcz, śnieg i było bardzo zimno, więc doceniam takie warunki pogodowe do biegania. Biegam regularnie od roku, ale dopiero podczas tego biegu uznałam, że podzielę się z Wami kilkoma sposobami na wypracowanie nawyku regularnego trenowania.

Bieganie to mój sposób na bycie w formie, ale głównie na odstresowanie.￰ Zaczęłam biegać w czasie pandemii i tak mi zostało. To z czego jestem dumna to z nawyku regularnego trenowania, który wypracowałam w czasie ostatnich miesięcy i który jest stały. Dzięki temu biegam w górach, and morzem i wszędzie tam gdzie jadę, bo nawyk ten „zabieram ze sobą” 🙂  .

Jak regularnie trenować – 10 porad

czyli co mi pomogło w ukształtowaniu nawyku regularnego biegania:

1. Wybór aktywności. Przede wszystkim wybór aktywności powinien być świadomy. Warto wziąć pod uwagę swój wiek, masę ciała, miejsce aktywności, czas jaki możesz poświęcić na treningi, cel jaki ma spełniać trening.  Wybrałam bieganie bo chciałam wróci do tej formy aktywności . Wiele razy w swoim życiu biegałam. Dodatkowo chciałam móc się odstresować i częściej wychodzić z domu w czasie pandemii.

2. Motywacja. Biegam bo lubię się zmęczyć, lubię w ten sposób się odstresować, lubię być w formie, ale też lubię pobyć sama ze sobą, wyjść na zewnątrz. Motywacji mam wiele. Ty wybierz taką, którą będzie „pomagała ” założyć Ci buty i ruszyć na trening 🙂 .

3. Przygotowanie. W zależności od rodzaju treningu skompletuj sobie potrzebne rzeczy, ale nie kupuj super ubrań na początek, bo może się okazać, że ta forma sportu nie będzie dla Ciebie odpowiednia i zostaniesz z górą niepotrzebnych rzeczy. Np. w bieganiu najważniejsze są buty i te warto na początek kupić. Ja tak zrobiłam, a resztę potrzebnych rzeczy dokupiłam później.

4. Pora treningu i częstotliwość. Decydując się na bieganie ustaliłam sobie moment dnia, w którym będę biegać i częstotliwość treningów w tygodniu. Biegam 2-3 razy w tygodniu i zawsze rano. Czasami wstaję o 5:30, aby zdążyć z bieganiem przed wstaniem córki. Nie biegam wieczorami bo taki trening daje mi tak dużo energii, że nie usnęłabym pewnie przed 2:00 w nocy 😉 . Dodatkowo zawsze wieczorem przygotowuję wszystko co będzie mi potrzebne do porannego treningu: ubrania, buty, wodę, przekąskę, telefon. Takie przygotowanie to również nastawienie, że jutro będzie trening.

5. Uczenie się. Cały czas poszerzam swoją wiedzę na temat biegania. Jeżeli masz trudności z wyszukaniem odpowiednich informacji to skorzystaj z porady trenera. Bo wiele aktywności wymaga nie tylko dobrych butów, ale także poprawnej techniki. To jest ważne, aby wykonywać prawidłowo ćwiczenia i uniknąć kontuzji.

6. Cele. Stawiaj sobie cele możliwe do osiągnięcia. U mnie początkowo było to przebiegnięcie 3 kilometrów bez przerwy, następnie 5km, 10km. Teraz pracuję nad innymi elementami. Realizacja celów jest bardzo satysfakcjonująca. Ustalaj małe kroki do wykonania i je realizuj w swoim tempie. Zobaczysz jaką będziesz mieć motywację i chęć do dalszego trenowania.

7. Nagrody. Ważna sprawa. Nagradzaj się regularnie za zrealizowane treningi, np. co tydzień, co miesiąc – w zależności od Twojej motywacji i potrzeb.

8. Aplikacja monitorująca efekty. Możesz postawić na zegarek lub na aplikację w telefonie. Dzięki aplikacji będziesz monitorować np. tętno podczas treningu, zapisywać zrealizowane treningi, widzieć postępy …itp.

9. Nie porównuj się do innych. Gdybym ja się porównywała do osób biegających od lat, to dawno dopuściłabym bieganie, bo moja szybkość i długość biegu mocno odbiegała od wyników osób regularnie trenujących. Trenuj w swoim tempie i w takiej częstotliwości, aby czuć się dobrze i mieć chęci do wykonania kolejnego treningu.

10. Baw się. Aktywność fizyczna nie jest pląsaniem po łące, jest męcząca, ale nie zmuszaj się do niej ponad swoje siły. Chyba nie ma nic gorszego niż trenowanie tego czego nie lubisz. Pamiętasz pewnie wf w szkole i to, że  większość osób go nie lubiło – lepiej nie wracaj do tych czasów. Wybierz taką formę aktywności, która będzie przynosiła Ci korzyści, ale przede wszystkim, aby była fajną przygodą i dostarczała Ci dużo przyjemności. Ja po bieganiu jestem zmęczona, ale mam tzw. euforię biegacza. I to jest tak fajne uczucie, że od razu mam ochotę pójść na kolejny trening 😉 .

Często dostaje pytanie:  skąd mam czas na regularne treningi? Po prostu planuję ten czas. Jeżeli Ty go nie masz, to zastanów się ile czasu spędzasz np. na przeglądaniu telefonu lub oglądaniu telewizji? 30, 40, 60 minut dziennie? Ten czas z powodzeniem możesz poświęcić na ćwiczenia , np. 2-3 razy w tygodniu 🙂 .

Tym wpisem chciałam rozpocząć cykl postów dotyczących życia na sportowo. Będą wpisy dotyczące diety osób aktywnych, ale też motywacyjne. Mam nadzieję, że będziesz tu zaglądać i się inspirować.

__________________________________________________________________________

Cześć, jestem Ania. Witam Cię w świecie zdrowych słodkości i diety bez cukru 🙂

Z wykształcenia i zamiłowania jestem dietetykiem, specjalistą ds żywienia człowieka.

Ukończyłam studia magisterskie i inżynierskie na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie oraz podyplomowe Studium Pedagogiczne SGGW w Warszawie.

Od ponad 12 lat dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem dietetycznym, a od 5 lat także doświadczeniem kulinarnym na blogu www.napolslodko.com.

Specjalizuję się w konsultacjach i planowaniu indywidualnych zaleceń i diet dla:

  • osób z nadwagą i otyłością
  • chorujących na cukrzycę typ 1 i 2
  • osób z alergiami, nietolerancjami pokarmowymi
  • zmagających się z problemem insulinooporności, hipoglikemii reaktywnej
  • chorujących na Hashimoto, niedoczynność i nadczynność tarczycy
  • kobiet w ciąży i karmiącymi piersią
  • osób aktywnych fizycznie
  • dzieci oraz dorosłych

Prywatnie jestem mamą małej alergiczki, żoną cukrzyka typ 1. Jestem miłośniczką zdrowej kuchni na codzień i kulinarnych szaleństw od święta. W wolnym czasie czytam kryminały i biegam 🙂

Jeżeli chcesz się umówić na konsultację online lub stacjonarnie w Warszawie w Alergo- Med przy ul.Lanciego 12 to napisz do mnie:

anna@napolslodko.com 🙂

Zapraszam do kontaktu

Anna Englisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *