10 zasad zdrowego grillowania

zdrowe grillowanie
drukuj

W długi weekend majowy wielu Polaków przygotowuje posiłki z grilla. Jest to dobra metoda na spożycie posiłku bez dodatku tłuszczu. Zdrowe grillowanie rozpoczyna się już na etapie wyboru produktów. Zatem stawiaj na produkty naturalne, jak najmniej przetworzone. Wybór odpowiednich składników to nie wszystko, ważny jest również sposób grillowania. Przeczytaj o co warto jeszcze zadbać aby zjeść smaczny i zdrowy posiłek z grilla. Oto 10 zasad zdrowego grillowania.

10 zasad zdrowego grillowania

1. Na mięsny posiłek z grilla najlepiej wybrać chude mięso, ryby, owoce morza (krewetki).

2. Grillować można również sery: hallumi, czy tofu – fajna opcja dla wegetarian.

3. Mięso przed grillowaniem zamarynuj. Stanie się bardziej miękkie i będzie wymagało krótszego czasu grillowania. Taka potrawa będzie łatwiej strawna i będzie zawierała mniej szkodliwych związków.

4. Mięso, rybę, owoce morza kładź na grilla, gdy jest już żar, nie ogień

5. Mięsa, ryby, owoce morza należy grillować na tackach aluminiowych lub folii aluminiowej. Grillowanie bezpośrednio na ruszcie powoduje, że tłuszcz skapujący bezpośrednio na żarzące się węgle pali się, wydzielając toksyczne substancje.

6. Nie zapominaj również o warzywach. Możesz przygotować z nich sałatki i surówki. Niektóre, jak bakłażan, cukinia, szparagi, papryka, fasolka szparagowa świetnie smakują grillowane.

7. Do przyprawiania używaj naturalnych składników: bazylia, pieprz, koper. Sosy przygotowuj na bazie pomidorów czy jogurtów. Uważaj na gotowe przyprawy na grilla i sosy, które w swoim składzie mogą zawierać cukier, glutaminian sodu, konserwanty.

8. Pij dużo płynów aby nie zaburzyć procesu trawienia. Polecam wodę z dodatkiem mięty i owoców np. cytryny, limonki, malin, borówek.

9. Unikać dorzucania do węgla gazet, kartonów, sztucznych podpałek – w czasie grillowania wydzielają się z nich niebezpieczne dla zdrowia substancje, które kumulują się w przygotowywanych potrawach.

10. Jeżeli używasz grilla węglowego to grilluj na węglu drzewnym. Unikaj stosowania węgla z drzew iglastych, które zawierają dużą ilość żywicy, która pod wpływem działania wysokiej temperatury staje się toksyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

[related_post themes="flat" id="1057"]