Jest 2 maja, niektóre regiony Polski skąpane są w słońcu. Na termometrze powyżej 20 stopni C i to jest dobry czas na arbuzowe orzeźwienie, czyli arbuzowy slush (domowy napój izotoniczny). Idealny napój z całego owocu, który orzeźwi oraz dostarczy elektorlitów do szybkiego nawodnienia organizmu.
Piękny majówkowy weekend sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jeżeli u Was, tak jak u mnie jest bardzo ciepło to będziecie potrzebowali szybkiego uzupełnienia płynów i elektrolitów. Jedną ze sprawdzonych metod na szybkie nawodnienie jest picie napojów izotonicznych.
Izotonik, to płyn, którego stężenie (osmolarność) jest taka sama jak stężenie płynów w ustroju człowieka. Dzięki temu bardzo szybko i skutecznie nawadnia oraz pozwala utrzymać odpowiednie stężenie elektrolitów i węglowodanów w organizmie.
W każdym sklepie można bez większych problemów nabyć takie napój. Skład tych sklepowych nie zachęca do kupna, dlatego proponuję przygotować samemu domowy napój izotoniczny. Do jego przygotowania idealnie nadaje się arbuz. Napój z arbuza to naturalny izotonik.
Taki napój izotoniczny jest idealny do picia w gorące dni, na wycieczkę, na trening, w zasadzie wszędzie tam gdzie mocno się spocisz.
Kilka słów jeszcze na temat indeksu i ładunku glikemicznego arbuza.
Pewnie wiecie, że indeks glikemiczny (IG) arbuza jest wysoki = 72. Kiedyś zwracano uwagę tylko na IG produktów, obecnie sprawdza się również ładunek glikemiczny (ŁG). W przypadku arbuza ŁG jest niski .
Dlaczego tak się dziele?
W 100g arbuza jest 8g węglowodanów, czyli mało. I taka zawartość węglowodanów powoduje, że ŁG = (72 x 8) : 100 = 5,76, czyli jest niski.
Ze względu na wysoki indeks glikemiczny węglowodany z arbuza wchłoną się szybko, ale stężenie glukozy we krwi nie wzrośnie za wysoko, bo arbuza ma tylko 8g węglowodanów w 100g. Jaki z tego wniosek? Porcję arbuza może zjeść każdy, kto zwraca uwagę na ilość i jakość spożywanych węglowodanów.
Arbuzowy slush
(domowy napój izotoniczny)
Ilość to: 2 porcje po 150 ml każda 1 porcja to: WW = 1.8, WBT = 0.1, kcal = 63, węglowodany = 18.9g, błonnik = 0.7g, białko = 1.35g, tłuszcz = 0.25g, suma wymienników (WM) = 1.9, w tym procent WBT = 4
Składniki
- 450g miąższu arbuza czerwonego
- szczypta soli
- opcjonalnie kilka listków świeżej mięty
- sok wyciśnięty z połowy cytryny lub z całej limonki
- ewentualnie kilka kostek lodu
Wykonanie
Wszystkie dokładnie zmiksować.
Uwielbiam koktajle. Mogłabym je pić codziennie 🙂
To tak jak ja 🙂
Idealny napój na upały 🙂
U nas jeszcze na tyle chłodno, że póki co wybieram ciepłą herbatkę 😉
To polecam herbatę ze świeżym imbirem. Świetnie rozgrzewa :-).