Międzynarodowy dzień czekolady

czekolada
drukuj

Dzień łasucha, czyli międzynarodowy dzień czekolady.  Czekolada to boski produkt ;-). Jej nazwa (łac. theobroma cacao) została nadana drzewu kakaowca w XVIII wieku przez szwedzkiego naukowca Karola Linneusza i oznacza:  theo (bóg), broma (pokarm).

Właściwości czekolady

Zalety czekolady

 • zawiera magnez, cynk, selen (zwalcza stres, działa uspokajająco, zwiększa poziom serotoniny i endorfin);
 • zawiera lecytynę poprawiającą pamięć;
 • gorzka czekolada dostarcza flawonoidów, które unieszkodliwiają działanie wolnych rodników;
 • kakao spowalnia perystaltykę jelit, pomocna w hamowaniu biegunki;
 • zawiera żelazo, fosfor;
 • jest źródłem teobrominy, która ma działanie pobudzające;

Pomimo zalet, czekolada ma również wady, szczególnie wtedy gdy zjadamy jej dużo za dużo.

Nadmiar czekolady powoduje:

 • zwiększenie masy ciała, czyli przytycie – 100g czekolady dostarcza ok 500kcal;
 • nasilenie migrenowych bólów głowy;
 • zgagę;
 • zaparcia;
 • nadpobudliwość  u dzieci (działanie cukru i teobrominy);
 • spadek koncentracji (działanie cukru);

W ostatnich kilku latach rynek produktów czekoladowych uległ powiększeniu, według mnie korzystnemu. Asortyment czekolad poza klasycznym podziałem, na mleczną, gorzką i białą zwiększył się o czekolady bez cukru, bez mleka czy wegańskie.

Czekolada biała bez kakao to nie czekolada, nigdy za nią nie przepadałam i w życiu dorosłym jej nie jadam. Lubię prawdziwą czekoladę z dużą zawartością kakao. Wybieram te bez dodatku cukru. Można takie znaleźć w sklepach ekologicznych, w supermarketach w działach ze zdrową żywnością. Słodzone są ksylitolem, stewią czy poliolami (np. maltitolem). Dla tych osób, którym nie uda się znaleźć odpowiedniej czekolady podsyłam przepis na domową czekoladę. 

Czekolada bez dodatku cukru to produkt stworzony dla osób, które nie mogą jeść cukru (np. osoby chorujące na cukrzycę, insuliooporność) oraz dla tych co nie chcą jeść cukru. Tutaj również występują dwa rodzaje czekolad: gorzka i mleczna. Osobiście wolę gorzką.

Tutaj możecie wykorzystać czekoladę do przygotowania smacznych drożdżowych bułeczek z czekoladą oraz pysznej jaglanki z czekoladą.

Kolejna grupa wymagających konsumentów to weganie i alergicy. Dla nich też znalazły się czekolady bez dodatku mleka oraz całkowicie przygotowane ze składników roślinnych. Ich proponuję szukać w sklepach ze zdrową żywnością zarówno stacjonarnych jak i on-line.

Dla wegan czy alergików proponuję wypróbować przepis na pudding czekoladowy, ciasteczka jaglane z orzechami i czekoladą oraz na koktajl czekoladowy z orzechami laskowymi.

Czekolada to produkt, który zawiera kakao. Kakao niestety należy to produktów silnie uczulających i osoby, których ta alergia dotyczy powinny unikać kakaa w każdej postaci. Mam dobrą wiadomość dla tych osób, które nie mogę jeść kakao. Można je zastąpić karobem. Występuje w formie proszku i wyglądem nie różni się od tradycyjnego kakao. W smaku jest różnica, bo karob jest bardziej słodki i lekko mdły. Można przygotować z niego „kakao” czy „karobową czekoladę” na gorąco. W sklepach ze zdrową żywnością dostępne są również tabliczki „czekolady” wyprodukowane z karobu.

Czekoladowego dnia życzę 🙂

2 przemyślenia nt. „Międzynarodowy dzień czekolady

  1. Dziękuję :-). Szczególnie zdrowsza wersja czekolady dobrze poprawia samopoczucie – można ją jeść bez wyrzutów sumienia 🙂 ;-).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

[related_post themes="flat" id="1006"]