Orkiszowe pierogi z kapustą i grzybami

Orkiszowe pierogi z kapustą i grzybami
drukuj

Czy osoba chorująca na cukrzycę może zjeść pierogi? Tak, może :-). Szczególnie orkiszowe pierogi z kapustą i grzybami.

Pod warunkiem, że będą przygotowane z odpowiedniej mąki. Wskazane są mąki z pełnego przemiału, np. 1400, 1750, 1820, 1850, 2000. Typ przemiału mąki informuje nas o zawartości składników mineralnych, np typ 1400 zawiera 0,40% składników mineralnych w mące, typ 2000 – 2,0%. Im wyższy typ mąki tym ciemniejszy ma kolor i jest lepsza dla cukrzyka. Nie bądźcie zdziwieni, kiedy przygotujecie orkiszowe pierogi z kapustą i grzybami według mojego przepisu. Ich kolor będzie ciemniejszy od tradycyjnie przygotowywanych pierogów z mąki pszennej typu np. 500.

Czy takie pierogi są smaczne, smaczniejsze, jadalne? Są smaczne, ale do takiego smaku należy się przyzwyczaić.  Im więcej jadacie produktów z pełnego przemiału tym mniej będziecie odczuwać różnice. Mojemu cukrzykowi bardziej smakują produkty z pełnego przemiału. Dla mnie dietetyka to bardzo dobra informacja :-).

Pamiętajcie, że osoby chorujące na cukrzycę mogę spożywać węglowodany. Powszechnie uważa się, że węglowodany to wróg osób chorujących na cukrzycę. Prawda jednak leży po środku. To jaki wpływ węglowodany będą miały na zmiany stężenia glukozy we krwi zależy od ich rodzaju,  zawartości w produkcie oraz sposobu przygotowania potrawy. Przykładem może być marchewka. Surowa jest dozwolona w diecie diabetyka, ugotowana w umiarkowanych ilościach. Po ugotowaniu zmienia się indeks glikemiczny marchewki, staje się wyższy co wpływa na szybki wzrost stężenia glukozy we krwi. Dla diabetyka ten stan jest niepożądany.  U osób chorujących na cukrzycę należy dożyć do stanu, w którym do układu krwionośne węglowodany napływają stopniowo.

Orkiszowe pierogi z kapustą i grzybami

Ilość: 15 pierogów (3 porcje),
Jedna porcja (5 pierogów) to:
WW = 4.03, WBT = 0.73 kcal = 251.67, węglowodany = 46.3g, błonnik = 6g, białko = 10.53g, tłuszcz = 10.2g
Suma wymienników (WM) = 4.77, w tym WBT = 5

Składniki:

Orkiszowe pierogi z kapustą i grzybami
Orkiszowe pierogi z kapustą i grzybami

ciasto:

  • 200g mąki pszennej pełnoziarnistej typu 1500-1820
  • 125ml wody

farsz

  • 1/4 cebuli
  • 150g kapusty kiszonej
  • 1 łyżka oleju rzepakowego
  • sól
  • pieprz
  • 10g suszonych grzybków

 

Wykonanie

Grzyby zalać szklanką zimnej wody i pozostawić na ok 8 h. Kapustę kiszoną ugotować w małej ilości wody. Cebulkę posiekać, podsmażyć na oliwie. Grzyby odsączyć, dobrze odcisnąć, następnie zmielić lub bardzo drobno posiekać. Kapustę kiszoną mocno odcisnąć, pokroić. Cebulkę z olejem, grzyby i kapustę wymieszać. Doprawić do smaku solą i pieprzem.

Do mąki dodać wodę i wyrobić. W zależności od stopnia przemiału mąki, może być konieczność dodania większej lub mniejszej ilości wody.

Ciasto rozwałkować na grubość ok 2-3 mm, podzielić na części, np. okrągłą foremką lub filiżanką. Na środek każdego ciasta nałożyć 1-2 łyżeczki farszu. Złożyć na pół i zlepić palcami. Jeżeli umiecie zrobić wzór warkocza lub inne zdobienie na obrzeżach pieroga to możecie się w to pobawić, efekt na pewno będzie fajny.

Pierogi gotować w lekko osolonej wodzie, od czasu ich wypłynięcia na powierzchnię gotować jeszcze ok 5 minut.

Gotowe pierogi układać na talerzu jeden obok drugiego. Można posypać je natką pietruszki, łyżką okrasy i obsmażyć na niewielkiej ilości oleju lub masła.

PORADY
1. Ciasto powinno być dość cienkie aby ładnie się ugotowało, nie może być za cienkie ponieważ pierogi się rozpadną podczas gotowania.
2. Suszone grzyby można zastąpić wyjątkowo pieczarkami
3. Pierogi można podsmażyć na oliwie lub oleju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[related_post themes="flat" id="491"]