Lato to idealna pora na delektowanie się smakiem sezonowych owoców. Dzisiaj rządzą jagody. Truskawkami już czuję przesyt, Ty pewnie też 😉 . Część truskawek „przerobiła” i przygotowałam z nich dżemy i soki, które będę jeść poza sezonem. Takie przetwory będą umilać posiłki moje i moich najbliższych w chłodne dni. Do słodzenia dżemów czy soków używam od wielu lat ksylitolu i świetnie się sprawdza.
Dzisiaj do przygotowania zdrowej słodkości wybrałam świeże jagody, które pojawiają się już na targach. Są to owoce, które warto wprowadzić do diety swojej i swoich najbliższych, dlatego chwytaj przepis i piecz pyszne babeczki.
Przepisów na zdrowe słodkości z dodatkiem jagód znajdziesz na blogu wiele. Zapraszam Cię TUTAJ po zbór przepisów z jagodami w roli głównej. Korzystaj z przepisów i testuj, bo szkoda czasu na jedzenie „gotowców” ze sklepu i to często o wątpliwej jakości. Jak samodzielnie przygotujesz w domu słodkość, to będziesz miała/-ał pewność co dokładnie jesz. W gorące dni zapewne marzy Ci się zimna i zdrowa słodkość, TUTAJ znajdziesz przepis na jagodowe lody bez cukru. Wyjątkowe i z minimalnym nakładem pracy.
Przepis na poniższe babeczki to efekt moich eksperymentów w kuchni. Za pierwszym razem za bardzo poszalałam z mieszaniem składników i musiałam ponownie przygotować te babeczki. Trud mój się „opłacił” bo upiekła pyszne babeczki, tzw znikające babeczki. Spróbuj, a zobaczysz, raczej poczujesz, że pomimo ograniczeń w diecie możesz jeść smacznie i zdrowo.
Owsiane babeczki z jagodami (wegańskie, bez cukru i glutenu)
Ilość porcji to: 10 babeczek Wartość odżywcza i wymienniki 1 babeczki to: WW = 1.82, WBT = 1.16, kcal = 173.4, węglowodany z błonnikiem = 19.55g, błonnik = 1.37g, białko = 3.08g, tłuszcz = 11.58g, suma wymienników (WM) = 2.98, w tym procent WBT = 39
Szklanka = 200ml
składniki
- 1/3 szklanki migdałów w skórce lub bez (50g)
- 2 łyżki mąki kokosowej lub zmielonych wiórków kokosowych (30g)
- 1 szklanka płatków owsianych (100g) zmielonych na mąkę
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej
- ½ łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
- 1 łyżka soku z cytryny lub limonki
- ½ łyżki esencji waniliowej
- ½ szklanki ksylitolu lub erytrolu (ok 100g)
- ¼ szklanki oleju (ok 60g)
- ¾ szklanki napoju roślinnego bez cukru (ok 150ml)
- ¾ szklanki jagód (100g)
wykonanie
- Migdały zmiel na mąkę, np. w młynku do mielenia kawy.
- Płatki owsiane zmiel drobno na mąkę również w młynku do mielenia kawy.
- Do jednej miski wsyp zmielone płatki owsiane, zmielone migdały, mąkę kokosową, dodaj proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, ksylitol oraz sok z cytryny. Wymieszaj.
- W osobnej misce wymieszaj napój roślinny, esencję waniliową oraz olej. Wymieszaj.
- Do suchych składników wlej mokre i wymieszaj.
- Formę na babeczki wyłóż papilotkami, wypełnij je do połowy ciastem, dodaj łyżkę jagód, przykryj pozostałą częścią ciasta.
- Piekarnik rozgrzej do 180 st. C, ustaw program pieczenia góra-dół, bez termoobiegu.
- Wstaw babeczki i piecz je ok 25-30 minut.
Porady 1. W zastępstwie płatków owsianych możesz użyć gotowej już mąki owsianej. 2. Napój roślinny możesz wybrać dowolny, ale pamiętaj o czytaniu składu i wyborze tego bez dodatku cukru. 3. Ksylitol możesz zastąpić erytrolem, zachowując ilości. 4. Babeczki wyjdą świetne z dodatkiem innych owoców, np. malin, porzeczek, truskawek. Pamiętaj aby te owoce, które mają więcej wody wymieszać z 1 łyżką mąki owsianej lub kokosowej, aby mąka wchłonęła wydzielony przez owoce sok. Dzięki temu babeczki będą puszyste. 4. Ksylitol jest zamiennikiem cukru, który mogą spożywać dzieci po 3 roku życia.
Pyszne babeczki, czasem uzywam ksylitol lub erytrol a ciasto słodzę bananem lub daktylami , tym razem nie dałam żadnego słodzidla a resztę składników bez zmian i dla mnie super, mam niższy próg słodkości bo od dawna nie uzywam cukru tylko czasem słodziki. Dla mnie w tej wersji jagody wystarczyły by poczuć słodkość. Może ktoś powie , ze przesada ale widać odzwyczaiłem się od słodyczy a kiedyś dużo ich jadłam , ale wszystko jest w głowie i można jak się chce bo chce zdrowiej się odżywiać
Czy muszę rozmrozić owoce przed dodaniem?
Mogą być zamrożone 🙂
Hej, jeśli chciałabym dodać dojrzałe banany, co musiałabym zmienić w przepisie? Mniej oleju, napoju roślinnego ?
Czego można użyć zamiast migdałów? Czy inne orzechy będą ok?
Np. wiórkami kokosowymi, mąką orzechową, orzechami nerkowca.
Witam, czy można zamiast oleju użyć oleju kokosowego? I czy miałby być wtedy w płynnej formie czy wystarczy w temperaturze pokojowej?
Tak, przed dodaniem olej kokosowy rozpuść i dodaj do masy letni.
Wyszły bardzo smaczne, ładnie wyrosły w trakcie pieczenia, ale potem opadły… 🙁 Studziłam w uchylonym piekarniku. Jak temu zapobiec na przyszłość?
Dodać mniej proszku do pieczenia lub sody i używać składników w temperaturze pokojowej.
Czzy jeśli mam już gotową mąkę z migdałów to użyć jej w takiej samej ilości?
Jeżeli chodzi o użycie mąki migdałowej w zastępstwie migdałów to tak, możesz użyć gotowej mąki migdałowej.
Mam problem z napojem roślinnym? Gdyż nie za bardzo rozumiem o co chodzi? Ma to być napój a nie sok? Czyli sok zmieszany z wodą? Jeśli chodzi o gotowce, to prosiłabym o rozszerzenie tematu, bo 'roślinny’ to przecież owocowy i warzywny (to są rośliny) Jednak nie jestem pewna o co dokładnie chodzi, dlatego prosiłabym o wyjaśnienie..
Napój roślinny to zamiennik mleka. Produkowany jest np. z soi, ryżu, orkiszu, owsa, migdałów. Ponieważ nazwa „mleko” jest zarezerwowana tylko dla produktów pochodzenia zwierzęcego, to wszystkie napoje, które wyglądem przypominają mleko, ale są wyprodukowane z roślin, noszą nawę napojów roślinnych. W sklepach można znaleźć szeroki zakres napojów roślinnych, np napój sojowy, napój migdałowy, napój orkiszowy. https://sante.pl/biuro-prasowe/nowe-napoje-roslinne-sante-sante-organic/
Czy jagody mrożone nadadzą się do babeczek? 🙂
Tak.
Bardzo dobre wyszły. Będę tu zagadać często.