Rozgrzej się przyprawami

przyprawy rozgrzewające
drukuj

Z dnia na dzień temperatury poszybowały w dół. Kto by pomyślał, że po upalnym lecie tak szybko będziemy szukać sposobów na rozgrzanie organizmu. Czym się najlepiej pobudzić krążenie? U mnie cuda działają przyprawy. Nie zwlekaj tylko rozgrzej się przyprawami.

Poza sprawdzonym, babcinymi sposobami: zakładanie wełnianych skarpet, branie gorących kąpieli istnieją jeszcze inne skuteczne metody na rozgrzanie organizmu. Jedną z nich jest odpowiednie przyprawianie tego co zjadamy. W okresie jesienno – zimowym dodawanie do dań aromatycznych przypraw pobudza układ krążenia i zmysły do aktywności. Jakimi dokładnie? Moje Propozycje poniżej. W to warto się zaopatrzyć:

  • cynamon,
  • kardamon
  • imbir świeży i mielony
  • laska wanilii
  • gałka muszkatołowa
  • goździki

Przyprawy te są na tyle uniwersalne, że pasują zarówno do dań słodkich jak i słonych. Podstawą ich „działania” jest dodawanie do potrawy lub napoju, który będzie poddany gotowaniu, pieczeniu lub podgrzaniu. Ciepło spowoduje, że przyprawy spełnią swoją funkcję i zadziałają rozgrzewająco oraz pobudzająco.

Cynamon

Dostępny w całości jako kora cynamonu oraz w wersji mielonej. Cynamon świetnie sprawdza się jako dodatek do owsianek, szarlotek, koktajli, ale również do mięs. Idealnie podkreśla smak mięsa czerwonego. Jeżeli ktoś z was jadł musakę, to wie co mam na myśli.

Cynamon można dodać do kawy, kakao, jogurtu naturalnego i stworzyć tym samym niepowtarzany jogurt cynamonowy bez cukru i chemicznych dodatków. Fajnie również odnajduje się w napojach, np. w herbacie. Tutaj przepis na rozgrzewającą herbatę m.in. z korą cynamonu.

Aromatyczne polędwiczki z cynamonem

składniki: 1/4 polędwiczki wieprzowej, 1/2 cebulki, 1/4 łyżeczki cynamonu, sól, pieprz, natka pietruszki, ziele angielskie, liść laurowy, 1/2 szklani wody. 

wykonanie: Polędwiczkę pokroić w plastry, lekko rozpłaszczyć ręką, oprószyć solą, pieprzem, cynamonem, natką pietruszki. Do rondelka wlać wodę, dodać ziele angielskie, liść laurowy, cebulkę i zagotować. Dodać polędwiczki i dusić na małym ogniu pod przykryciem do miękkości.

Kardamon

Dostępny w całości lub w wersji sproszkowanej. Najlepiej zaopatrzyć się w całe ziarna kardamonu, bo zmielony szybko traci swój aromat. Jeżeli zależy wam na delikatnym smaku, to można kupić kardamon już zmielony.

Kardamon jest przyprawą mniej znaną niż cynamon, ale odnajdującą się w potrawach mięsnych, wegetariańskich czy deserach. Jeżeli lubicie imbir, to kardamon również skradnie wasze serce. Jest w smaku lekko pikantny, słodkawy, smakuje dodany do dań słodkich i słonych. Wchodzi w skład curry.

Jedni dodają go do kawy, inni przyprawiają nim mięso. Ja lubię kardamon w herbacie, w daniach mięsnych oraz w wypiekach.

Kokosowa inka z kardamonem

składniki: 1/2 szklanki wody, 1/2 szklanki mleczka kokosowego, 2 łyżeczki kawy zbożowej rozpuszczalnej typu inka,1/4 łyżeczki zmielonego kardamonu, słodzidło (ksylitol, stewia, syrop klonowy). 

wykonanie: Wodę zagotować, zalać kawę zbożową, dodać kardamon, mleczko kokosowe, słodzik. Od razu podawać, bo najlepiej smakuje na gorąco.

Imbir

Imbir to mój ulubieniec zimowy. Dodaje go do wszystkiego: herbaty, wody, jogurtu, mięs, zup, ciast, kawy, inki. Jeszcze się w nim nie kąpię :-), ale od czasu do czasu robię sobie maskę na ciało z dodatkiem imbiru. Świetnie pobudza krążenie i pomaga zredukować „pomarańczową skórkę” – taka mała dygresja.

Jeżeli lubicie piekące przyprawy o gorzkawym smaku to imbir jest dla was. Zastosowanie tej przyprawy jest szerokie, ale najlepiej sprawdza się w daniach i napojach na ciepło.

Cytrynowy łosoś z imbirem i pomidorami składniki

składniki: filet z łososia ok 200g, łyżeczka oliwy, 1/2 czerwonej cebuli, garść pokrojonych pomidorków koktajlowych, łyżka soku z cytryny, łyżeczka startej skórki cytryny, sól, pieprz do smaku, szczypta mielonego imbiru, szczypta słodkiej papryki.

wykonanie: Skórkę z cytryny wymieszać z solą, imbirem, papryką, oliwą. Cebulkę posiekać zalać sokiem z cytryny, następnie wymieszać z pomidorkami. Rybę obtoczyć w marynacie ze skórki cytrynowej. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez ok 15 minut. Podawać z brązowym ryżem lub kaszą gryczaną niepaloną. 

Wanilia

Pachnie zmysłowo, słodko i pobudza apetyt. Podkreśla smak potrawy lub napoju, do którego jest dodana. Lubię wanilię dodawać do ciasta naleśnikowego, puddingów z mleka kokosowego,ciast czy kawy. Całą laskę wanilii dodaję do gorących napojów, np. herbaty czy wody oraz przygotowuję z niej ekstrakt waniliowy.

Podstawowe ciasto na naleśniki

składniki: 6 łyżek mąki pszennej pełnoziarnistej np. Lubella 3 zboża, jajko, 2,5 szklanki mleka (np. krowiego, sojowego, migdałowego), laska wanilii, szczypta soli.

wykonanie: Mleko, jajko, mąki, ziarenka wanilii, wymieszać na jednolitą masę. Najlepiej do tego nadaje się zwykła trzepaczka lub mikser. Ciasto powinno mieć konsystencję śmietany. Jeżeli jest na gęste dolej wody. Może być gazowana, wtedy naleśniki będą pulchniejsze. Z ciast usmaż na patelni bez tłuszczu 7 naleśników. Na każdy ciepły jeszcze naleśnik wyłóż 1 łyżkę dowolnego farszu, złóż na pół lub dowolnie.

Goździki

Słodkie i jednocześnie gorzkie, intensywnie aromatyczne. Lubię je dodawać do kompotów z jabłek, do kompotu z suszonych owoców na wigilię. Przygotowuję z ich udziałem herbatę zimową, do której lubię dodać wanilię, imbir i cynamon. Najczęściej goździki, królują w mojej kuchni w okresie jesienno – zimowym. Najlepiej podkreślają aromat potraw i napojów jeżeli doda się je w trakcie gotowania lub pieczenia, np. do mięs.

Klasycznie podkreślają smak cytrusów. Kto z nas nie pamięta pomarańczy ozdabianych goździkami :-).

Aromatyczna cielęcina z makaronem sojowym i brokułem 

składniki:  200g cielęciny, 1/4 szklanki bulionu warzywnego, łyżeczka oliwy, bazylia, imbir, gałka muszkatołowa, mielone goździki, 1 ząbek czosnku, sól i pieprz, siekana natka pietruszki, 1/2 brokuła, 1/4 opakowania makaronu sojowego. 

wykonanie: Mięso natrzyj bazylią, czosnkiem, natką i aromatycznymi przyprawami, skrop oliwą. Przełóż do małego żaroodpornego naczynia i podlej bulionem. Piecz pod przykryciem w piekarniku do miękkości. W międzyczasie przygotuj makaron sojowy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Brokuła podziel na cząstki i ugotuj na parze lub w małej ilości wody. Mięso podawaj z ugotowanym makaronem sojowym oraz brokułem.

Gałka muszkatołowa

Dostępna w całości lub zmielona. Aromatyczno, lekko słodkawa. Gałkę dodaję do zup, przetworów mlecznych, mięs, serów czy ciast. Zastosowanie ma jednak dość szerokie i od nas zależy jakie znajdziemy dla niej miejsce w naszej kuchni. Lubię aromatyzować gałką muszkatołową zupę dyniową, ciasta i ciastka piernikowe, kakao, dania gulaszowe z mięsem czerwonym czy z samymi warzywami.

Krem z porów z ziemniakiem i wędzonym łososiem  

składniki: 2 pory (jasna część), łyżeczka masła, ziemniak, szklanka bulionu warzywnego lub wody, łyżka śmietany do 8% tł. lub jogurtu naturalnego lub śmietanki kokosowej, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, 2 plasterki wędzonego łososia ok 50g.  

wykonanie: Pory i ziemniaka dokładnie umyć, pokroić i podsmażyć na maśle. Następnie całość zalać bulionem lub wodą, doprawić do smaku sola i pieprzem. Gotować pod przykryciem ok 20 minut. Następnie zmiksować, dodać śmietanę/jogurt i doprawić gałą muszkatołową. Przed podaniem posypać wędzonym łososiem.

Jakie stosować ilości przypraw?

To już zależy od waszych preferencji i upodobań. Jeżeli lubicie smaki wyraźne i intensywne to przyprawiajcie obficie. Jak chcecie uzyskać subtelne podkreślenie smaku potrawy dodawajcie  ich szczyptę.

Z przyprawami jest  jak z lekarstwem, nie można przesadzić, bo stanie się trucizną. Uważajcie na dawki gałki muszkatołowej – spożycie jej w zbyt dużych ilościach powoduje efekty porównywalnie do substancji odurzających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[related_post themes="flat" id="419"]