Dzisiaj kupiłam pierwsze w tym sezonie polskie truskawki. Są aromatyczne, pachnące i smakują tak jak powinny. Pomimo całorocznej dostępności do świeżych truskawek, te w sezonie smakują najlepiej. Jak tylko zobaczyłam takie cudne owoce, długo nie zastanawiałam się nad kupnem. Od razu pomyślałam co z nich przygotuję. Padło na rozgrzewający budyń jaglany z owocami. Takim śniadaniem cieszyłam się ja i moja córka.
Z kaszą jaglaną ” łączy mnie przyjaźń” od niedawna. Wcześniej jadałam ją sporadycznie, częściej sięgałam po kaszę gryczaną, jęczmienną czy bulgur. Teraz od kiedy mam córkę, kaszę jaglaną jadamy kilka razy w tygodniu. Kasza jaglana jest delikatna w smaku, dzięki temu idealnie sprawdza się do przygotowywania wielu potraw. Jadam ją w formie ugotowanej jako dodatek do obiadu, w formie jaglanki, budyniu, dodaję ją do koktajli, zupy, piekę ciasta. Zastosowań ma bardzo wiele. To co z niej przygotujemy i do czego dodamy ogranicza tylko nasza wyobraźnia.
TUTAJ przypominam przepis na kaszę jaglaną z czekolada i granatem. Również pyszne zestawienia jak te z budyniem.
Na śniadanie często przygotowuję mojej córce budyń jaglany z owocami. Nie słodzę go niczym, dodatek owoców wystarczy. Jeżeli jednak lubicie słodki budyń, to dodajcie w trakcie gotowania płatków jaglanych czy kaszy 2 suszone daktyle lub 1 łyżeczkę ksylitolu.
Jeżeli szukasz więcej przepisów na zdrowe słodkości bez cukru to znajdziesz je w mojej drukowanej książce ” Na pół słodko. Wypieki i desery w insulinoorponości.”
ZAMÓW TERAZ TU
lub w EMPIK.
ROZGRZEWAJĄCY BUDYŃ JAGLANY
Z OWOCAMI
Ilość porcji: 1 Wartość odżywcza i wymienniki 1 porcji to: WW = 4.6, WBT = 1.2, kcal = 322, węglowodany = 55.5g, błonnik = 9.9g, białko = 14.9g, tłuszcz = 7.2g, suma wymienników (WM) = 5.8, w tym procent WBT = 21
Składniki
- 4 łyżki (40g) kaszy jaglanej lub płatków jaglanych (ja zastosowałam płatki)
- 1,5 szklanki (300ml) mleka (np. krowiego, koziego, lub roślinnego) – u mnie było ryżowe
- garść (70g) truskawek
- garść (50g) borówek
- garść (70g) malin
- cynamon i / lub imbir mielony do smaku
- opcjonalnie do posłodzenia budyniu: stewia, ksylitol czy erytrol – ilość wg uznania
Wykonanie
- Kaszę/płatki ugotować na mleku, ewentualnie wodzie.
- Zmiksować jeszcze ciepłe (razem z wodą czy mlekiem).
- Do budyniu dodać owoce,, ewentualnie stewią, ksylitol czy ertytrol.
- Całość można posypać cynamonem lub imbirem wtedy budyń będzie działał rozgrzewająco – co przy aktualnej pogodzie nie jest bez znaczenia.
___________________________________________________________________
Cześć, jestem Ania. Witam Cię w świecie zdrowych słodkości i diety bez cukru
Anna Englisz
Z wykształcenia i zamiłowania jestem dietetykiem, specjalistą ds żywienia człowieka.
Ukończyłam studia magisterskie i inżynierskie na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie oraz podyplomowe Studium Pedagogiczne SGGW w Warszawie.
Od ponad 12 lat dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem dietetycznym, a od 5 lat także doświadczeniem kulinarnym na blogu www.napolslodko.com.
Specjalizuję się w konsultacjach i planowaniu indywidualnych zaleceń i diet dla:
– osób z nadwagą i otyłością
– chorujących na cukrzycę typ 1 i 2
– osób z alergiami, nietolerancjami pokarmowymi
– zmagających się z problemem insulinooporności, hipoglikemii reaktywnej
– chorujących na Hashimoto, niedoczynność i nadczynność tarczycy
– kobiet w ciąży i karmiącymi piersią
– osób aktywnych fizycznie
– dzieci oraz dorosłych
Prywatnie jestem mamą małej alergiczki, żoną cukrzyka typ 1. Jestem miłośniczką zdrowej kuchni na codzień i kulinarnych szaleństw od święta. W wolnym czasie czytam kryminały i biegam
Jeżeli chcesz się umówić na konsultację online lub stacjonarnie w Warszawie w Alergo- Med przy ul.Lanciego 12 to napisz do mnie:
anna@napolslodko.com
Zapraszam do kontaktu
Anna Englisz
Coś mi się nie zgadza 🙂 Sroko jest 55g węglowodanów to jest 5.5 WW, nie wiem czemu jest napisane, że 4.6 🙂 ???
Dzięki za pytanie :-). 55g węglowodanów to całkowita ilość węglowodanów łącznie z błonnikiem. WW wylicza się dla samych węglowodanów bez błonnika, czyli 55,5g – 9.9g błonnika = 45,6g samych węglowodanów. Wynik 45,6g /10= 4,56, który zaokrąglilam do 4,6. Do wyliczeń stosuję program i w każdym tak podawane są wyliczenia :-). Mam nadzieję, że wyjaśniłam wątpliwości 🙂