Wegański sernik jeżynowy bez cukru

Wegański sernik jeżynowy bez cukru
drukuj

Czas na słodkości z jeżynami, dzisiaj propozycja na wegański sernik jeżynowy bez cukru *.  Opcja trzy w jednym, bo sernik mogą zjeść weganie, alergicy na jaja, mleka oraz cukrzycy.  Osobiście lubię takie rozwiązania, bo jednym ciastem mogę uszczęśliwić kilka osób wymagających stosowania różnych diety. U mnie w domu przepisy na takie słodkości to codzienność, bo mając cukrzyka i alergika pod jednym dachem zamęczyłabym się przygotowując dwa różne serniki. Trochę sobie żartuję z tym zmęczeniem. Moim głównym celem jest pokazanie mojej rodzinie i znajomym, że można w jednym domu połączyć różne typy zaleceń żywieniowych i stosować tę samą dietę u wszystkich.

Lubię umilać życie moim domownikom smacznym i zdrowym jedzeniem. Lubię jak wszyscy jedzą to samo i nikt nie czuje się pominięty, wykluczony. Lubię jak wszyscy, pomimo różnych diet, jedzą to samo i nie mają poczucia wyrzeczeń. Fajnie jest usiąść razem do posiłku i zjeść to samo. Fajnie jest widzieć uśmiech, czasami łezkę szczęścia w oku, jak cukrzyk, czy alergik zjada posiłek podobny do tzw normalnego.

Napisałam o tym dlatego, bo wiem jak bywa w domach, w których żyją osoby z rożnymi problemami zdrowotnymi wymagającymi stosowania specjalistycznej diety. Wiem i widuję sytuacje, jak osobom na takiej diecie jest przykro, bo nikt nie zadbał o ich posiłek wystarczająco dobrze, nie przygotował go z sercem. Strasznie mnie to wkurza, szczególnie jak sytuacja dotyczy najmłodszych. W przypadku dzieci takie zachowania są normą, a dzieci do takiego traktowania szybo się przyzwyczajają. Według mnie nie musi tak być – napiszę więcej, nie powinno tak być. Każdy , nie tylko dziecko, jak widzi, że wszyscy inni jedzą tzw „normalny” posiłek, a on/ona musi jeść coś innego, bo ma alergię, czy jest cukrzykiem, to nie działa  to motywująco do stosowania zaleceń. Z drugiej strony ma poczucie, że je „coś dziwnego” , niesmacznego, bo nikt poza nim nie chce tego jeść.

Wiem, że łączenie diet jest zabiegiem pracochłonnym i wymagającym zmiany nie tylko tego co się je, ale również zmiany myślenia na temat tego co i jak się je. Z mojego doświadczenia mogę cię zapewnić, że wszystko jest do zrobienia.

Wracając do dzisiejszego przepisu na wegański sernik jeżynowy bez cukru, to zachęcam Cię również do „poszperania” na blogu po więcej inspiracji. Znajdziesz tu kilka propozycji na różne serniki, zarówno tradycyjne z twarogu, jak i te „udawane”, czyli wegańskie.

Sernik jeżynowy

Ilość porcji to: 20

Wartość odżywcza i wymienniki 1 porcji:

WW =  1.42, WBT = 0.61, kcal = 109.35, węglowodany z błonnikiem = 15.17g, błonnik = 0.96g, białko = 2.12g, tłuszcz = 5.82g, 

suma wymienników (WM) = 2.03, w tym procent WBT = 30

Składniki

Spód

  • 2,5 łyżki (25g) zimnego oleju kokosowego
  • 1/3 szklanki (50g) mąki żytniej razowej
  • 1 łyżka (10g) ksylitolu lub miodu w wersji nie dla cukrzyków
  • 1 łyżka (10g) ciemnego kakao
  • 1 łyżka (10g) pokruszonych orzechów
  • szczypta soli morskiej

Masa „Serowa”

  • 1 szklanka  (130g) suchej kaszy jaglanej ugotować w szklance wody przez 20 minut
  • 1/2 szklanki (100g) ksylitolu/erytrolu (można zastosować miód, ale tylko w wersji dla nie cukrzyka)
  • 2 szklanki (200g) nerkowców (namoczyć w wodzie przez ok 8-10 godzin)
  • 1 szklanka (200ml) mleczka kokosowego
  • 4 łyżki (40ml) soku z cytryny
  • 1 szklanka (200g) jeżyn

Wykonanie

spód

  1. Połącz ze sobą wszystkie składniki. Możesz wyrabiać ręką, aby rób to szybko, aby  tłuszcz się nie rozpuścił, bo ciasto będzie twarde.
  2. Formę na ciasto wyłóż papierem do pieczenia. Wybierz formę, w której przygotujesz całe ciasto. Gotowym ciastem wyłóż spód formy i piecz ok 8 minut w temperaturze 180 st. C bez termoobiegu.
  3. Wystudź.

Masa „serowa”

  1. Dzień wcześniej zalej nerkowce wodą (ok 3-4 cm ponad orzechy) i pozostaw na ok 8-10 godzin do namoczenia.
  2. Kaszę jaglaną przepłucz zimną wodą, straci goryczkę. Zagotuj 2 szklanki wody, wsyp kaszę i gotuj ok 20 minut na małym ogniu, pod przykryciem. Nie mieszaj kaszy, nie odkrywaj pokrywki.
  3. Ugotowaną kaszę, jeszcze ciepłą wymieszać z mleczkiem, połową porcji ksylitolu/erytrolu, czy miodu i zmiksuj na gładką masę.
  4. Jeżyny zmiksuj z pozostałą porcja ksylitolu/erytrolu, czy miodu oraz z sokiem z cytryny.
  5. Nerkowce odsącz i zmiksuj na gładką masę. Następnie podziel ją na dwie części. Do jednej dodaj zmiksowaną kaszę z mleczkiem, do drugiej mus jeżynowy.
  6. Do foremki z upieczonym spodem wylej białą masę, następnie jeżynową masę.
  7. Wierz udekoruj świeżymi jeżynami i wstaw do lodówki na kilka godzin do zestalenia.
  8. Podawaj schłodzone. Lepiej nie pozostawiaj „sernika” za długo w ciepłym miejscu, bo stanie się bardzo miękki.
Porady

1. W zastępstwie pieczonych samodzielnie ciastek możesz użyć już gotowych, kupionych, ale pamiętaj o wybieraniu tych bez dodatku cukru.
2. " Sernik" najlepiej przechowywać w lodówce i wyjmować tylko do ukrojenia porcji. Jeżeli będzie za długo stał w ciepłym miejscu, zrobi się bardzo miękki.
3. "Sernik" można przygotować z innych owoców, pamiętaj tylko, gdy zastosujesz owoce, które mają dużo soku, dodaj do masy owocowej agaru, który utrzyma "sernikową" konsystencję.

* bez cukru, oznacza, że nie dodałam cukru w formie sacharozy, glukozy, różnego typu syropów, słodów.  Sernik zawiera naturalnie występujące cukru. W zastępstwie cukru użyłam kyslitolu/erytrolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[related_post themes="flat" id="1293"]