Historia tego sernika jest dość zabawna. W pracy organizowane było spotkanie przedświąteczne, na które każdy z pracowników miał przynieść coś domowego. Ja zdecydowałam się na sernik. Miałam nawet jeden ulubiony i taki chciałam przygotować. Wybrałam się uradowana na zakupy, ale pech chciał, że nie zabrałam listy. Nie przypomniałam sobie wszystkich składników i w domu musiałam tworzyć z tego co miałam. Źle nie było, bo wystarczyło, że zmieniłam proporcje serków, spód przygotowałam z dwóch rodzajów mąk i wyszedł świetny sernik mascarpone bez cukru.
O tym, że jest świetny dowiedziałam się dopiero na drugi dzień, jak wszyscy go zjedli i po kolei prosili o przepis. Wieczorem, dzień przed imprezą miałam czarne myśli i uważałam, ze czaka mnie wielka klapa. Po upieczeniu spróbowałam kawałek i nie do końca mi smakował. Nie wiedziałam co zrobić. Zostawiłam ten sernik i stwierdziłam, że rano spróbuję go raz jeszcze i wtedy zdecyduje co z nim zrobić. I to był strzał w 10. Okazało się, że sernik na smaku zyskuje kilka godzin po upieczeniu. Pomimo tego, z duszą na ramieniu niosłam go do pracy. Szczęśliwie sernik okazał się hitem i piekę do po dziś dzień. Oczywiście za każdym razem coś w nim zmieniam, aby nie było nudno :-).
Sernik jest z serków naturalnych. Nie kupuję serów smakowych, typu waniliowy czy truskawkowy. Po pieczenia zawsze wybieram naturalny i sama go „dosmaczam”, prawdziwą wanilią czy domowym ekstraktem waniliowym.
Cukru sernik nie zawiera, ale spokojnie, jest słodki. Zamieniłam cukier na ksylitol. Można ewentualnie użyć erytrolu lub stewii. Z syropem z agawy czy klonowym nie piekłam więc nie podpowiem czy się taki zamiennik sprawdzi w tym serniku.
Sernik mascarpone bez cukru
Ilość to 14 kawałków 1 kawałek to: WW = 1.89, WBT = 1.16, kcal = 174, węglowodany = 16.58g, błonnik= 0.44g, białko = 3.99g, tłuszcz = 11,18g Suma wymienników (WM) = 2.79, w tym procent WBT = 64
Składniki
Miara jednej szklanki to 200ml
Spód
- ½ szklanki (50g) zmielonych płatków owsianych lub mąki owsianej
- ½ szklanki (50g) zmielonej kaszy jaglanej lub mąki jaglanej
- garść (50g) suszonych daktyli + ½ szklanki wrzącej wody do namaczania
- 2 łyżki (25g) oleju kokosowego
- 1 łyżeczka (5g) sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Ciasto
- 160g serka mascarpone (3/4 opakowania)
- opakowanie (200g) serka białego naturalnego kanapkowego
- ¼ szklanki (ok 60g) ksylitolu, erytrolu lub miodu (miód w wersji dla nie cukrzyków)
- 2 jajka (140g) od szczęśliwych kur 🙂
- 1/2 szklanki śmietanki 30%
- 2 czubate łyżki (60g) mąki ziemniaczanej
Wykonanie
Spód
- Daktyle zalać gorącą wodą i odstawić na kilka minut aby zmiękły.
- Zmielone płatki/mąkę, sodę wymieszać.
- Daktyle odsączyć, zmiksować.
- Włączyć piekarnik na 180 st. C, program pieczenia góra-dół.
- Do musu daktylowego dodać olej kokosowy i ekstrakt waniliowy.
- Mokre składniki wymieszać z suchymi.
- Ciasto wyłożyć do foremki (najlepiej o średnicy 18cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Palcami rozprowadzić po całej foremce.
- Ciasto wstawić na 5 minut do piekarnika.
- Wyjąć i odstawić.
Ciasto
- Żółtka oddzielić od białek.
- Białka ubić na sztywną pianę.
- Żółtka utrzeć z ksylitole, erytrolem lub stewią.
- Do utartych żółtek dodać serek mascarpone, następnie serek biały, śmietankę. Dokładnie wymieszać.
- Do powstałej masy dodawać pianę z białek i delikatnie wymieszać łyżką.
- Na koniec dodawać po łyżce mąki ziemniaczanej i delikatnie wymieszać.
Pieczenie
- Piekarnik włączyć na 220 st. C
- Na podpieczony spód wylać masę serową, wyrównać łyżką.
- Sernik piec w temp. 220 st. C przez 10 minut (nie dłużej), następnie zmniejszyć temperaturę w piekarniku do 120 stopni C i piec 40 minut.
- Wyłączyć piekarnik i pozostawić sernik do ostygnięcia, bez otwierania.
Porady 1. Dla zmniejszenia ilości tłuszczu i kalorii śmietankę kremową można zastąpić słodką śmietanką 12 lub 18% tłuszczu. 2. Zamieniając ksylitol na stewię zmniejszcie jej ilość o połowę, bo jest słodsza od ksylitolu.
Sernik wyszedł bardzo delikatny, jak pianka, pycha! Tylko spód wyszedł mi trochę kruchy, ale być może dlatego, że zrobiłam go tylko z płatków owsianych.
wyszedl przepyszny, zmienilam tylko spod (z sernika z brzoskwwiniami) poniewz mieszkam za granica i nie mam dostepu do niektorych produktow, dziekuje pani Aniu
Bardzo proszę, takie modyfikacje są jak najbardziej ok.
Mąkę dodałam ryżowa, nie dodałam srekra kanapkowego i zamiast śmietany dodałam jogurt. Też wyszło pysznie a na gore gslaterka malinowa. Pyszne
Świetnie, grunt to zastosować odpowiednie zamienniki.
Dzien dobry
Tak sie zastanawiam, jak by wyszedl sernik gdyby dodac mango do srodka?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
to zależy w jakiej formie, jeżeli kawałki to max 1/2 szklanki. Jeżeli mus mango to 1/4 szklanki – większa ilość zmieni konsystencję.
Mąka jaglana ma specyficzny smak ja chyba jej po prostu nie lubie juz kilka rzeczy zrobiłam i zawsze czuje te gorycz ale sernik bez spodu juz zjedzony a z przepisu na inny spod napewno skorzystam 🙂 Dziekuje i Pozdrawiam 🙂
To prawda, tak samo jest z płatkami jaglanymi:-). Ja mam swoich ulubionych producentów. Po wielu eksperymentach utwierdziłam się w przekonaniu, że najlepsze kasze i płatki to ekologiczne. Polecam, bo mają wyjątkowy smak i są mniej gorzkie. Cieszę się, że sernik smakował, najważniejsze, że baza jest dobra, spód zawsze można zmienić :-). Pozdrawiam i zapraszam do dalszego korzystania z przepisów z bloga :-). Zaraz będzie seria świątecznych smakołyków 🙂
Spod niedobry moze przez mąkę jaglana ktora jest gorzkawa 🙁 można inny zrobić doradzi pani z innej maki ?
Spód może być cały z mąki owsianej, wtedy nie będzie gorzki. Dobrze sprawdzi się również zastosowanie ciasta z tego przepisu http://www.napolslodko.com/wp-admin/post.php?post=845&action=edit
Użyłam kanapkowego śmietankowego w pudełku hochland 🙂 pyszny to mało powiedziane wilgotny taki jak lubie cudowny przepis 🙂 Polecam i dziekuje 🙂
🙂
Mam pytanie odnośnie serka to ma byc pacynka ?
Każdy biały serka naturalny już zmielony. Możesz też użyć sera twarogowego, ale zmiel go bardzo dokładnie, aby nie miał grudek. Ser pacynka to serek śmietankowy, myślę, że mógłby być ok :-).
Ma niesamowitą strukturę, pyszny musiał być 🙂
Strukturę ma piankowatą. Był pyszny i został zjedzony ze smakiem. Mój cukrzyk nie mógł poprzestać na jednym kawałku ;-).
Ile mąki ziemniaczanej dodać do ciasta?
Dzięki za pytanie ;-). Już dopisuję do przepisu. Należy dodać 2 czubate łyżki (60g) :-).
My będziemy jeść tort z dodatkiem mascarpone.
Tort z mascarpone brzmi apetycznie!