Dzisiaj do tablicy wywołałam żelki. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na słaby skład – jak czytam etykiety opakowań żelków to wiem, że nigdy takich nie kupię swojej córce. Nawet te ekologiczne mnie nie zachwycają, bo jednym z pierwszych składników jest cukier, a my cukru nie jemy. Po drugie chciałam stworzyć domowe żelki bez cukru, aby w przyszłości móc mojemu dziecku przygotować zdrowszą alternatywę. W ten sposób powstał przepis na domowe żelki wiśniowe bez cukru.
U mnie w domu panuje taka zasad – jeśli ktoś z domowników ma ochotę na coś słodkiego to przygotowujemy to sami w domu. Dzięki temu wiemy co jemy, do tego jest zdrowo słodko.
Moja córka na razie nie wie, że istnieją takie słodycze jak żelki, bo po pierwsze jest zbyt mała, bo drugie u nas w domu nie ma takich produktów. Jestem natomiast realistką i wiem, że na pewno za jakiś czas się o nich dowie, a wtedy ja już będę miała dla niej zdrowszą alternatywę :-).
Prowadzenie bloga to motywacja do poszukiwać nowych wyzwań, u mnie m.in. nowych, bezcukrowych propozycji dla sklepowych słodyczy. Dzięki temu testuje naprawdę dużo przepisów, a umieszczam tylko te sprawdzone. Sama mogę pokosztować nowości, z których wiele pozostaje w moim menu na długo. Im więcej przygotowuję domowych słodyczy tym bardziej upewniam się w przekonaniu, że samodzielnie można w domu zrobić zdrowsze odpowiedniki wszystkich sklepowych słodyczy.
Wracając do żelków. Te przygotowane przeze mnie mają w składzie 3 składniki: sok, miód/erytrol oraz agar agar. Czy znajdziesz w sklepie żelki o takim składzie? Wątpię. Dlatego zachęcam cię do samodzielnego przygotowania.
Domowe żelki wiśniowe bez cukru
Ilość to ok 60 żelków Wartość odżywcza i wymienniki 1 żelka: WW = 0.07, WBT = 0.01, kcal = 2.93, węglowodany = 0.74g, błonnik = 0.73g, białko = 0.16g, tłuszcz = 0.01g, suma wymienników (WM) = 0,08, w tym procent WBT = 10
Składniki
- szklanka (200ml) soku wiśniowego ( u mnie świeżo wyciskany z ekologicznych wiśni)
- 2 łyżeczki (10g) agar agar (przy takiej ilości żelki będą miękkie, jeżeli chcesz aby były tak twarde jak sklepowe użyj 4 łyżeczek aga agar)
- 2 łyżki (20g) „słodzidła” – ksylitor, erytrol lub miód w wersji nie dla cukrzyka
Wykonanie
- Sok przelej do rondelka, dodaj agar, słodzidło (jeżeli dodajesz miód to poczekaj aż sok przestygnie i dodaj jak będzie lekko ciepła) i podgrzewaj na mały ogniu do zagotowania.
- Gotuj na bardzo małym ogniu ok 2 minut, często mieszając aby agar agar się rozpuścił.
- Jeżeli dodajesz miód, to poczekaj aż sok przestygnie.
- Przygotowany sok rozlej do foremek z dowolnymi kształtami (np. silikonowych do kostek lodów), poczekaj aż ostygnie i wstaw do lodówki na kilka godzin.
Porady 1. Dla maluszków poniżej 3 roku życia zastosuj miód, jeżeli nie może jeść miodu, użyj melasy karobowej lub buraczanej. Niestety kolor żelków będzie brązowy. 2. Tak jak napisałam wyżej - jeżeli lubisz twarde żelki to dodaj do soku 2 razy więcej agar agar, czyli 40g. 3. W zastępstwie agar agar możesz zastosować żelatynę. Rozpuść ją wcześniej w 1/4 szklanki zimnej wody, aby napęczniała. Następnie dodaj ją go gorącego soku, mieszaj do rozpuszczenia żelatyny, nie gotuj. 4. Żelki można przygotować z różnych soków. Upewnij się wcześniej, że sok, który chcesz użyć jest świeżo-wyciskany. Nie stosuje soków z koncentratów, stawiaj na naturalne.
Gdzie można dostać takie foremki na żelki? 😉
Np. na Allegro
Witam czy mogę dodać zbledowane truskawki?
Tak
Witam, czy do tych żelków nadaje się sok uzyskany na gorąco w sokowniku?
Witam, tak 🙂