Od pewnego czasu mój numer 1 wśród dżemów. Kiedyś uwielbiałam dżem wiśniowy (KLIK). Zmieniło się to kilka lata temu, kiedy pierwszy raz spróbowałam u koleżanki dżem pomarańczowy z imbirem. W smaku był słodko-gorzki, lekko pikantny. Idealny na zimowe śniadania.
Pierwszy raz jadłam taki dżem u koleżanki na śniadanie. Były grzanki, były dżem pomarańczowy, była biała kawa. Był pyszny!! Zakochałam się w nim od razu. Od tamtej pory, a minęło już kilka lat, przygotowuję go regularnie każdej zimy.
Dżem, który kiedyś jadłam był z cukrem, ale ja postanowiła przygotować wersję bez cukru. Pomarańczce są wystarczająco słodki i nie trzeba ich dosładzać. Taki smakołyk świetnie pasuje do grzanek na śniadanie, jako nadzienie do pączków, jako składnik ciast, czy dodatek do herbaty. Dodatek imbiru powoduje, że działa super rozgrzewająco.
Przygotujcie sobie kilka słoiczków a nie pożałujecie tej decyzji.
Dżem pomarańczowy z imbirem bez cukru
Ilość to: ok 5-6 słoiczków po 200g 1 łyżeczka czyli 10g to: WW = 0.11, WBT = 0, kcal = 5.13, węglowodany = 1.32, błonnik = 0.23, białko = 0.11, tłuszcz = 0.03, Suma wymienników (WM) = 0.12, w tym procent WBT = 0.03
Składniki
- 8 słodkich pomarańczy
- 4 cytryny
- mały korzeń świeżego imbiru (100g)
- sok z ćwiartki cytryny
- 1 łyżeczka soli
- 1/2 szklanki wody
- ewentualnie ksylitol lub erytrol do smaku
Wykonanie
1. Pomarańcze i cytryny dokładnie umyć oraz wyszorować pod bieżącą wodą. Przełożyć do dużego naczynia, zalać zimną wodą i odstawić na 24h. Najlepiej zrobić to rano.
2. Po 24h wodę wylać, owoce sparzyć i obrać ze skórki. Pozostawić połowę skórek, z reszty można zrobić skórkę kandyzowaną np. ksylitolem.
3. Skórki przełożyć do garnka, zalać wodą (taką ilością, która pozwoli przykryły skórki), zagotować i zostawić na średnim ogniu na 2-3 minuty. Odlać wodę, skórki ostudzić i usunąć z nich białą, gorzką część.
4. Z miąższu pomarańczy i cytryn usunąć pestki i nadmiar białej części (jest gorzka).
5. Korzeń imbiru obrać, pokroić w plasterki, zalać posoloną wodą z dodatkiem soku z cytryny, zagotować i odsączyć.
6. Skórki, miąższ wraz z sokiem, imbir przełożyć do dużego garnka i gotować na małym ogniu. Po zagotowaniu zdjąć ze źródła ognia, zmiksować blenderem. Ja używam ręcznego blendera z metalową końcówką.
7. Powstałą masę gotować na małym ogniu od czasu do czasu mieszając. Gotować do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Dżem można robić na tzw raty, czyli jednego dnia pogotować godzinę, drugiego tak samo.
8. Jeżeli dżem okaże się za gorzki to dodajcie do niego 2-3 łyżki ksylitolu lub erytrolu i sprawdźcie czy jest dobry w smaku.
9. Słoiki i nakrętki umyć, wyparzyć (jak robię to metodą na sucho w piekarniku). Do jeszcze gorących lub mocno ciepłych słoików przełożyć gorący dżem i mocno zakręcić.
10. Ponieważ taki dżem nie zawiera dodatku cukru to dodatkowo go pasteryzuję. Gotuję słoiki przez ok 20-25 minut. Wyjmuję, dokręcam pokrywki, postawiam do góry dnem, przykrywam ściereczką i pozostawiam do ostygnięcia.
11. Tak przygotowany dżem należy przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Może sobie „siedzieć” zamknięty w słoiku nawet 2-3 lata. Smak i aromat z czasem jest coraz lepszy.
Porady: 1. Dżem powstaje z całych pomarańczy i cytryn dlatego wybierajcie cytrusy dobrej jakości, najlepiej ekologiczne. 2. Pamiętajcie o wyparzeniu i wymoczeniu owoców. W ten sposób zminimalizujecie ilość środków chemicznych, którymi konserwowane są cytrusy. 3. Można przygotować dżem pomarańczowy bez imbiru - też jest smaczny. 4. Dżem po przygotowaniu ma jasną barwę. W miarę przechowywania zmienia barwę na ciemniejszą. 5. Dla diabetyków: jeżeli dodacie ksylitol lub erytrol to musicie brać to pod uwagę przy wyliczaniu WW (wymienników węglowodanowych).
Dzień dobry,
czy dżem wykonany wg powyższych instrukcji powinien mieć „żelową” konsystencję? Zrobiłam zdaje się wszystko krok po kroku tak samo, ale otrzymałam bardzo gęstą, to prawda, ale jednak „papkę” ze zmiksowanych i odparowanych owoców… Czy powinnam dłużej gotować?
Pozdrawiam,
Natalia
Dzień dobry. Dłuższe gotowanie dżemu spowoduje, że będzie jeszcze bardziej gęsty, ale niekoniecznie zrobi się żel. Aby uzyskać żelową konsystencję możesz dodać 1/2 startego jabłka – ma dużo pektyn. Po dodaniu jabłka nadal gotuj do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Efekt „papki” może być spowodowany też małą ilością soku z owoców. Możesz też dodać soku z jabłek i nadal gotować – nie zmieni smaku. Ile soku? To zależy od gęstości dżemu i efektu jaki chcesz uzyskać. Pozdrawiam
Jabłko trochę pomogło – nie zrobił się żel, ale konsystencja bardziej kleista. Dziękuję ; )