Przygotowania do świąt: zakwas buraczany

drukuj

U mnie  w domu zakwas buraczany Mama przygotowywała przed każdymi Świętami Bożego Narodzenia.  Dzięki niemu barszcz czerwony z uszkami był wyjątkowy w smaku. W dzieciństwie przez wiele lat zastanawiałam się z czego tak wyjątkowość wynika.  Przypisywałam ją magi Świąt. Zapewne coś w tym jest, ale Mama uświadomiła mi, że to dzięki zakwasowi barszcz jest taki pyszny, intensywnie rubinowy i aromatyczny.

Tradycję przejęłam po Mamie i sama przygotowuję co roku taki zakwas buraczany. Przepis jest bardzo prosty, a zakwas robi się sam. Nie trzeba przy nim stać, mieszać, dodawać do niego co chwilę nowych składników. Wystarczy pokroić buraki, przełożyć do dużego słoja, zalać wodą, dodać pozostałe składniki i pozostawić na ok 1 tydzień w ciepłym miejscu. Prawda, że prosty?

ilość: ok 1,5 litra

Zakwas buraczany

  • 2kg buraków
  • kromka chleba razowego
  • 2 ząbki czosnku
  • sól

Buraki dokładnie wyszorować pod bieżącą wodą, pokroić w grube cząstki, ułożyć w dużym słoju lub garnku, dodać czosnek, odrobinę soli. Całość zalać przegotowaną wodą. Wierzch obwiązać gazą i pozostawić w ciepłym miejscu na tydzień. Zakwas przecedzić, przelać do szklanej butelki lub słoika i przechowywać zamknięty w lodówce.

Porady:
1. Zakwas można przygotować dużo wcześniej i przechowywać w lodówce nawet kilka miesięcy
2. Dodajemy go do przygotowanego barszczu, już nie gotujemy ponieważ barszcz straci kolor

 

2 przemyślenia nt. „Przygotowania do świąt: zakwas buraczany

  1. Nigdy nie robiłam zakwasu sama, zawsze kupowałam gotowy… ale teraz się zastanawiam co on może mieć w składzie… czy jeśli dziś lub jutro ( 19/20.12) nastawię zakwas to będzie za późno już czy jeszcze taki niecałotygodniowy się nada? 🙂 I jak wygląda kwestia barszczu u cukrzyków ? (Dopadła mnie franca ciążowa :/ ) Bo buraki chyba mają dość wysoki IG…

    1. Zakwas potrzebuje kilku dni, spokojnie 4-5 są wystarczające aby powstał dobry. Te gotowe zakwasy, często nimi nie są bo są to koncentraty buraczane, do tego są najczęściej dosładzane syropami, czyli dla cukrzyków są niewskazane. Cukrzycy mogą sobie pozwolić na czysty barszcz, który ma niski indeks, do tego dodać uszka z mąki razowej i Święta uratowane :-).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *