Zima jeszcze trwa. Może w niektórych rejonach Polski zrobiło się wiosennie, ale chłodem nadal powiewa. Jak jest zimo lubię rozgrzewać się jedzeniem. Ostatnio były to cynamonowe bułeczki bez cukru, czyli cinnamon rolls. Moja wersja jest bez cukru i z mąki orkiszowej, czyli zdrowiej, miej kalorycznie, bardziej odżywczo.
Mąka orkiszowa jest obecna w moich wypiekach bardzo często. W dzisiejszych bułeczkach użyłam dwóch typów mąki orkiszowej: jasnej 650 i graham 1850.
Dlaczego orkisz?
Orkisz jest odmianą pszenicy, dawniej bardzo popularnym zbożem. Obecnie zyskuje na popularności, m.in. z powodu łatwiej strawnego przez organizm glutenu. Zboże to zawiera białko, tłuszcz, błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, PP, żelazo, potas, cynk, wapń. Jest źródłem kwasu krzemowego, który wzmacnia koncentrację i pracę mózgu.
Bułeczki są pyszne. Najlepiej smakują tego samego dnia. Warto je zjeść wciągu dwóch dni, ponieważ ze względu na zawartość pełnoziarnistej mąki szybciej czerstwieją.
Idealnie sprawdzą się na śniadanie, II śniadanie do szkoły czy pracy czy na podwieczorek.
Cynamonowe bułeczki bez cukru
Ilość bułeczek to: 20 sztuk 1 sztuka to: WW = 2.04, WBT = 0.39, kcal = 190.4, węglowodany = 21.47g, błonnik = 1.09g, białko = 2.73g, tłuszcz = 3.10g, Suma wymienników (WM) = 2.43, w tym procent WBT = 0.8
Składniki:
ciasto
- szklanka (200ml) mleka roślinnego np. owsianego
- opakowanie suchych drożdży (7g)
- 1 łyżeczka (5g) brązowego cukru
- 50 g (1/4 szklanki) oleju roślinnego lub wegańskiej margaryny
- pół łyżeczki (2g) soli
- 2 szklanki mąki orkiszowej (260g) graham
- 1 szklanka (130g) mąki orkiszowej jasnej 650 lub chlebowej 1100
nadzienie:
- 1/2 opakowania cynamonu
- 2 łyżki ksylitolu (30g)
- 1/2 słoika dżemu bezcukrowego – u mnie domowa czekośliwka bez cukru (200g)
Wykonanie
1. „Mleczko” podgrzać, dodać cukier, drożdże, 1 łyżkę mąki z puli odmierzonej mąki na bułeczki. Odstawić na ok 15-20 minut do wyrośnięcia.
2. Do wyrośniętego rozczynu dodać dodać olej, mąki, sól. Wyrabiać do momentu aż ciasto będzie elastyczne. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.
3. Wyłożyć ciasto na stolnicę posypaną mąką, rozwałkować ciasto na kształt prostokąta, posmarować dżemem, posypać cynamonem.
4. Ciasto zwijać równo (tak jak struclę makową). Pokroić w poprzek na 20 kawałków. Warto używać ostrego noża, aby bułeczek nie spłaszczyć za bardzo.
5. Bułeczki wyłożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryć bawełnianą ściereczkę i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
6. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 st. C i piec ok 15-20 minut do zarumienienia.
Tutaj podpinam poradnik: „Jak upiec dobre ciasto z mąki pełnoziarnistej” (KLIK). Warto się z nim zapoznać, aby bułeczki wyszły puszyste i smaczne.
Drożdże które leżały w szufladzie z przyprawami, a więc nie w lodówce. Termin przydatności ok – można użyć jeszcze?
Jeżeli mówimy o świeżych drożdżach to powinny być przechowywane w lodówce, jeżeli były przechowywane w temperaturze pokojowej to niestety nie będą użyteczne.
Czy można użyć mleka krowiego?
Tak.
Czy mogę użyć mąki gryczanej?
Można użyć świeżych drożdży? Jeśli tak to w jakiej ilości? 🙂
Tak, oczywiście. Należy pomnożyć liczbę suchych drożdży w gramach przez 2.42 – otrzymasz ilość świeżych drożdży. 7g suchych drożdży x 2.42 = 16.94g drożdży świeżych 🙂