Masz ochotę na pyszne śniadanie z dużą dawką pozytywnej energii? Bardzo proszę :-). Granola jabłkowo – daktylowa z cynamonem i kardamonem do usług. Śniadanie z tą granolą przygotujesz w minutę i to tylko jedną ręką. Drugą rękę możesz wykorzystać do zrobienia kawy ;-). Na dobry początek dnia aromat cynamonu i kardamonu pobudza zmysły i otula przyjemnym zapachem. Węglowodany sycą i wprowadzają w stan przyjemności.
Granola z przyprawami to moje must have w jesienne i zimowe poranki. Z dodatkiem ciepłego napoju roślinnego, mleka czy soku świetnie nastraja na cały chłodny dzień.
Przepisów na granole jest wiele. Na moim blogu znajdziesz oczywiście te bez dodatku cukru rafinowanego. Poza dzisiejszym przepisem na blogu umieściłam jeszcze kilka ciekawych propozycji. Tutaj przypominam przepis na dyniową granolę bez cukru słodzoną daktylami, a tutaj na granolę z ziarnami i kokosem.
Granola jabłkowo – daktylowa z cynamonem i kardamonem
(bez cukru, bez mleka, wegańska)
Wartość odżywcza i wymienniki 1 łyżki (10g) to: WW = 0.39, WBT = 0.1, kcal = 25,43, węglowodany = 4.08g, błonnik = 0.18g, białko = 0.64g, tłuszcz = 0.82g Indeks glikemiczny = 39
składniki
- 400g płatków owsianych
- 2 garście suszonych daktyli (100g)
- 2 łyżeczki mielonego cynamonu
- 1 łyżeczka mielonego kardamonu
- ½ szklanki wody z moczenia daktyli
- 4 łyżki (40g) rozpuszczonego oleju lub masła klarowanego (w wersji wegańskiej tylko olej, może być kokosowy)
- 2 duże jabłka (400g)
Wykonanie
- Daktyle zalej ciepłą lub gorącą wodą i pozostaw do namoczenia na ok 15-20 minut. Odsącz, wodę zachowaj, daktyle zmiksuj na mus.
- Jabłka obierz ze skóry, pokrój w cząstki, przełóż do rondelka. Dodaj ½ szklanki wody z moczenia, cynamon i kardamon. Przykryj pokrywką i duś do miękkości na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Na koniec zmiksuj na mus.
- Płatki owsiane przesyp do dużej miski, dodaj mus daktylowy, zmiksowane jabłka, rozpuszczony tłuszcz. Dokładnie wymieszaj.
- Piekarniki nagrzej do 160 st C i piecz granolę bez termoobiegu ok 1 godziny. Mieszając co 15-20 minut. Następnie zmniejsz temperaturę do 120 st. C i dosuszaj granolę przy lekko otwartym piekarniku jeszcze przez ok 30 minut.
Porady 1. Jak lubisz dość słodką granolę dodaj więcej daktyli lub dodaj ksylitolu/erytrolu. Opcjonalnie możesz dodać 2 łyżki melasy karobowej lub buraczanej. 2. Do gotowej już granoli możesz dosypać dodatki, które lubisz np. orzechy, wiórki kokosowe, suszone owoce.
Pani Aniu, a czym miksuje Pani daktyle na mus? Mam w domu duży blender kielichowy i niestety kiepski ręczny (prezent od teściowej ;-)) W co się zaopatrzeć, żeby takie musy móc zrobić?
Daktyle na mus miksuję blenderem żyrafowym lub rozgniatam widelcem. Podstawą dobrego musu są dobrze namoczone daktyle – najlepiej je moczyć dłużej niż 30 minut i można je zalać gorącą wodą co przyśpieszy cały proces przygotowania musu. Możesz użyć daktyli świeżych, które nie wymagają namaczania, a jedynie pozbawienia pestek i rozgniecenia widelcem. p.s. proszę pisać na Ty, w internecie panuje taka zasada, że do wszystkich zwracamy się per TY :-).
Ooo.. Robię. Świeże daktyle będą ok? Bo takie mam akurat w domu.
Tak, jak najbardziej. Pamiętaj tylko aby ich nie moczyć, wystarczy je pozbawić pestek i od razu zmiksować.
Bardzo dziękuje za odpowiedz.
Pani Aniu wiem że insulinooporni miodu nie mogą spożywać (wielka szkoda) a jak to jest z daktylami wykorzystywanymi np do ciast ? Wiem że same mają wysoki ig .Chciałabym skorzystać z pani przepisów ale nie wiem czy mogę je spożywać ?
Daktyle mają wysoki indeks glikemiczny i jako samodzielna przekąska nie są polecane osobom z insulinoopornością oraz cukrzykom. Wyjątek stanowią stany hipoglikemii u cukrzyków oraz posiłki po intensywnym treningu (po treningu węglowodany zostaną wykorzystane do odbudowy glikogenu). Daktyle mają wyższą wartość odżywczą od cukru, którego są zamiennikiem :-). Wybierając zamienniki cukru sięgam po produkty, które poza tym, że są słodkie podnoszą wartość odżywczą gotowego ciasta/ciastek, a do takich należą daktyle. Oczywiście nie każdy zmiennik cukru jest idealny, ale daktyle ze wg na zawartość błonnika pokarmowego, witamin (z grupy B, A, E) i składników mineralnych (wapń, magnez, potas, żelazo, cynk) są jednym z lepszych wyborów. Oczywiście można posłodzić ciasto ksylitolem, erytrolem – co często robię, ale takich składników nie należy podawać m.in. dzieciom poniżej 3 roku życia. Oczywiście możesz sięgać po słodkości, w których daktyle są dodatkiem nie bazą, ale najlepiej jest obliczyć indeks glikemiczny i wybierać te, które mają niski – są bezpieczne i dla diabetyka i dla cukrzyka.