Lubię jeść wartościowe i zdrowo-słodkie przetwory i lubię je też robić. Oczywiście można wiele fajnych dżemów kupić, ale jednak samodzielnie przygotowany jest gwarantem jakości i smaku. Nawet te bez cukru, których jest już sporo na rynku nie maja takiego smaku jak te domowe – stąd mój dzisiejszy przepis na dżem dyniowo – pomarańczowy bez cukru. Wrzesień dostarcza wielu okazji do zrobienia zapasów na zimę. W sklepach i na targach znajdziesz jest wiele gatunków dyń, z których możesz wyczarować w kuchni smakowite cuda. Na blogu umieściłam kilka przepisów ( TUTAJ ) na dania z dynią w roli głównej, zarówno na słodko, jak i słono, więc zapraszam Cię do uch testowania.
Lato zamknięte w słoiku
Uwielbiam w jesienno – zimowe dni zdejmować z półki zdrowe skarby lata i zjadać je z przyjemnością. Takie sytuacje to motywacja do przygotowałam kolejnego przetworu, tym razem jest to dżem dyniowo – pomarańczowy z przyprawami bez cukru. Jest pyszny i nietypowy, dlatego mam nadzieją, że go przetestujesz. Do przygotowania tego dżemu użyłam dwóch rodzajów dyni piżmowej: butternut oraz muscat de provence, która ma bardzo intensywny pomarańczowy kolor, lekko słodkawy smak oraz melonowy zapach. Jest źródłem dużej zawartości beta-karotenu, który jest odporny na działanie wysokich temperatur, dlatego dżem ma tak intensywnie pomarańczowy kolor.
TUTAJ znajdziesz przepisy na dżem żurawinowy, dżem wiśniowy czy dżem pomarańczowy – wszystkie przepisy są bez dodatku cukru.
Z czym podawać dżem dyniowo – pomarańczowy?
Dżem świetnie się sprawdza jako dodatek do naleśników, gofrów, omletów, jako nadzienie do rogalików, ciastek….W największej ilość jest jedzony przez mnie i moją rodzinę w okresie jesienno-zimowym, dlatego dodałam do niego przyprawy – cynamon, imbir, kardamon oraz gałkę muszkatołową. Przyprawy do słodkich przetworów dodaję dopiero od kilku lat i jestem zachwycona efektem jaki uzyskuję.
Dżem dyniowo – pomarańczowy z przyprawami bez cukru
Ilość to ok 22 słoiczki, każdy o masie 200g Wartość odżywcza i wymienniki 1 łyżki (10g) to: WW = 0.17, WBT = 0, kcal = 6.57, węglowodany = 2.08g, błonnik = 0.33g, białko = 0.15g, tłuszcz = 0.03g, suma wymienników (WM) = 0.18, w tym procent WBT = 0.01
składniki
- 4 kg miąższu dyni piżmowej bez skóry (u mnie butternut oraz muscat de provence)
- 8 pomarańczy (ok 1600g)
- 1 cytryna (miąższ, bez skórki)
- ¼ łyżeczki mielonego imbiru
- 2 szklanki ok 400g ksylitolu (możesz dodać więcej, jak lubisz słodsze dżemu)
- ¼ łyżeczki kardamonu
- 1 cała kora cynamonu
- 1 laska wanilii
- ¼ łyżeczki gałki startej gałki muszkatołowej
- 1 jabłko ze skórką (200g)
wykonanie
- Miąższ dyni pokrój w drobną kostkę, przełóż do dużego naczynia, zasyp ksylitolem, wymieszaj. Dodaj starte na tarce o grubych oczkach jabłko. Pozostaw w temperaturze pokojowej na ok 2-3 godziny, aż dynia puści dużo soku.
- Dodaj przyprawy (dodaj ziarenka wanilii oraz pustą laskę wanilii) i zacznij podgrzewać dynię na małym ogniu.
- Pomarańcze i cytrynę umyj, sparz skórkę. 6 pomarańczy bez skórki pokrój (razem z błonkami) w mniejsze kawałki i dodaj do dyni. Cytrynę obierz ze skórki, pokrój miąższ z błonkami i dodaj do dyni.
- Skórkę z dwóch pomarańczy pozbaw białej części i bardzo drobno pokrój, dodaj do gotującej się dyni.
- Dżem gotuj do momentu aż większość soku odparuje. Jak dżem uzyska gęstą konsystencję, wyjmij cynamon, laskę wanilii i zmiksuj składniki. Zdejmij ze źródła ciepła.
- Umyte słoiki wyparz w piekarniku nagrzanym do 100 st C.
- Do gorących słoików przelej gorący dżem, dobrze zakręć. Zapasteryzuj.
Nigdy nie robiłam dżemu z dyni, ale ten przepis mnie zainteresował.
Polecam, jest aromatyczny i z posmakiem pomarańczy 🙂
Te pomarańcze , z których skórkę drobno pokrojenibdorzuce do dżemu tez dodać czy tylko te 6 na początku ? 🙂
To będzie mój pierwszy dżem w życiu , wiec musi wyjść 😀
Wszystko od razu, skórkę z dwóch pomarańczy i miąższ ze wszystkich :-). Na pewno się uda 🙂
Czy można użyć stevii zamiast ksylitolu?
Nie robiłam tego dżemu ze stewią, więc nie wiem czy się sprawdzi.