Wiosna już jest, słońce świeci, my nadal pozostajemy w domu. Kwarantanna społeczna trwa, prawdopodobnie tak trzeba . Święta Wielkanocne będą za kilka dni i pewnie część z Was szuka zdrowszych przepisów na świąteczne słodkości.
Z pewnością siedzenie w domu nie sprzyja utrzymaniu masy ciała, mamy mniej ruchu i więcej okazji do podjadania. Dodatkowo przed nami Święta, podczas, których znajdzie się masa pokus aby zjeść jeszcze jeden kawałek ciasta. W zawiązku z tym warto sięgać po zdrowsze ciasta, aby zmniejszyć ilość spożytych kalorii. Poza tym zdrowsze ciasta dostarczą więcej błonnika pokarmowego oraz witamin i składników mineralnych.
Czy można zjeść ciasto na „diecie”?
Jestem z tych dietetyków, którzy uczą swoich klientów (pacjentów) co i jak jeść. Jestem ludzkim dietetykiem, ponieważ wiem jak ważne jest z zachowaniem smaku i przyjemności z jedzenia aby skutecznie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Ważnym aspektem jaki poruszam podczas współpracy jest słabość do słodyczy. Bez wątpienia jedzenie słodyczy jest jednym z trudniejszych tematów, nad którymi pracuję podczas konsultacji z klientami. Wspólnie szukam najlepszych i najkorzystniejszych dla danej osoby rozwiązań, aby osiągać efekty, ale jednocześnie uczyć się jak jeść.
Od wielu lat pracuję online i prowadzę konsultacje dietetyczne online. Osoby, którą potrzebują wsparcia dietetyka i ustalenia indywidualnych diet zapraszam do kontaktu: anna@napolslodko.com. Ze względu na to, że miesięcznie pracuję z ograniczoną ilością osób, dlatego w sprawie chęci nawiązania współpracy proszę o napisanie e-maila . Więcej informacji na temat współpracy znajdziesz TUTAJ
Przepisy na słodko bez cukru na Wielkanoc
Przepisów na wielkanocne słodkości na blogu znajdziesz wiele. Zerknij TUTAJ. Skrywają się tam słodkie i słone przepisy w zdrowszej wersji. Jednym z ulubionych jest przepis na sernik na gołębi puch, wiele osób lubi razowy mazurek, fajnym przepisem jest cytrynowa baba w zdrowszej wersji. Wśród słonych przepisów znajdziesz barszcz chrzanowy z jajkiem, czy jajka marynowane w burakach.
Tarta kokosowo-owsiana z kremem waniliowym i owocami
Ilość kawałków to: 20 Wartość odżywcza i wymienniki 1 kawałka: WW = 1.2, WBT= 0.99, kcal = 140, węglowodany = 13.7g, błonnik = 1.1g, białko = 1.9g, tłuszcz = 10.1g Suma wymienników = 2.2g, w tym procent WBT = 45
składniki kruchego ciasta
- 50g mielonych wiórków kokosowych lub mąki kokosowej
- 1/5 szklanki (50g) erytrolu
- 2 żółta jajek (30g)
- 80g masła lub oleju kokosowego
- 100g płatków owsianych
- 50g mąki orkiszowej
- szczypta soli
- opcjonalnie: 2 łyżki mleka lub śmietany lub mleczka kokosowego
Płatki owsiane lekko zmiel, ale nie na mąkę. Do miski przesyp płatki owsiane, dodaj zmielone na mąkę wiórki kokosowe, sól, mąkę orkiszową. Wymieszaj. Dodaj pokrojone zimne masło. Za pomocą noża posiekaj masło z pozostałymi składnikami. Gdy już będzie drobno posiekane , dodaj żółtka i śmietanę lub mleko. Ponownie posiekaj masło, a następnie zgnieć rękoma. Jeżeli składniki nie będą chciały się połączyć dodaj odrobinę śmietany lub mleka. Ciasto zawiń w folie spożywczą i odłóż do lodówki do schłodzenia na ok 40-50 minut. Ciasto wyjmij z lodówki, odwiń z foli, lekko podsyp mąką i rozwałkuj na grubość ok 4-5m i wyłóż ciastem formę na tartę. Wierzch ciasta nakłuj widelcem i ponownie wstaw do lodówki na ok 15 minut. Piekarnik rozgrzej do 180 st. C i piecz przez ok 15 – 20 minut, do czasu aż się zezłoci. Ciasto odstaw do wystudzenia.
składniki kremu
- szklanka (250ml) mleka lub napoju roślinnego bez cukru
- 2 łyżki (25g) budyniu waniliowego bez cukru lub mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki erytrolu (40g)
- ½ kostki masła (100g)
¾ porcji mleka przelej do rondelka, dodaj erytrol, ziarenka wanilii, zagotuj. Pozostałą zimną część mleka wymieszaj z budyniem lub mąką ziemniaczaną i małym strumieniem wlewaj do gotującego się mleka, ciągle mieszając. Zagotuj i zdejmij ze źródła ciepła. Odstaw do ostudzenia. Masło zmiksuj na puszystą masę z erytolem. Dodawaj po łyżce budyniu i cały czas miksuj do połączenia składników.
pozostałe składniki
- 3 garście różnych owoców (ok 200g)
- 1 łyżka pudru z erytrolu
Gotowy krem wyłóż na tarte, równo rozprowadź łopatką, dodaj owoce i wstaw do lodówki do schłodzenia. Przed podaniem posypać pudrem z erytrolu.
Porady 1. Erytrol możesz zastąpić ksylitolem w tej samej ilości. 2. Mąkę orkiszową możesz zastąpić mąką owsiana lub gryczaną, dzięki temu tarta będzie bezglutenowa. 3. Gotową tartę możesz przechowywać do 3 dni w lodówce. 4. Owoce możesz użyć dowolne, takie jak lubisz.

Pyszna ta tarta 😉 zachwycila rowniez domownikow
Czy mąka orkiszowa używa w przepisie to jasna mąka? Jeśli tak, to czy można użyć pełnoziarnistej wersji lub dodać więcej mąki kokosowej/owsianej?
Użyłam mąki orkiszowej pełnoziarnistej. Ale możesz użyć większej ilości mąki owsianej lub zmielonych płatków owsianych.
Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 podejrzewam, że chodziło tutaj o mąkę pełnoziarnistą, ale wolałam się upewnić, żeby robić zgodnie z przepisem.
Dzień dobry, na jaką formę Pani podaje przepis? Mogę dodać mascarpone do kremu? Pytam bo zalega mi w lodówce
Dzień dobry, na 24cm
dziekuje bardzo